FC Basel i Bayern Monachium w kolejnej rundzie LM!

Mistrz Szwajcarii FC Basel w aktualnym sezonie znakomicie radzi sobie w Lidze Mistrzów. Ekipa Raphaela Wicky'ego pokonała we wtorek na wyjeździe portugalską Benficę Lizbona 2-0 i awansowała do kolejnej fazy rozgrywek. To samo wywalczył również Bayern Monachium, który zwyciężył w  prestiżowym meczu na Allianz Arena z Paris Saint-Germain 3-1.

Pojedynek na Estadio da Luz w Lizbonie miał dla FC Basel ogromne znaczenie, ponieważ decydował o tym, czy Szwajcarzy zagrają w kolejnej fazie Ligi Mistrzów, bądź Ligi Europy. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, drużyna Wicky'ego miała bowiem tyle samo punktów co trzecie w tabeli CSKA Moskwa, które mierzyło się na wyjeździe z Manchesterem United.

Mecz z Benficą Lizbona ułożył się jednak po myśli FCB, bo już w 5 minucie goście objęli prowadzenie, gdy dośrodkowanie Michaela Langa z prawej strony boiska na gola zamienił strzałem głową Mohamed Elyounoussi. Portugalczycy starali się szybko odpowiedzieć, ale z trudem przedostawali się przez obronne zasieki "czerwono-niebieskich". Bliski wyrównującego trafienia był w 21 minucie Jardel, lecz jego uderzenie przeszło tuż obok słupka. Gorąco zrobiło się także między 37 a 42 minutą. Najpierw czeskiego bramkarza FCB Tomasa Vaclika, soczystym uderzeniem postraszył Haris Seferowić, a chwilę później Douglas. Jakimś cudem futbolówka nie znalazła jednak drogi do bramki. Warto dodać, że w drugim spotkaniu CSKA Moskwa dość niespodziewanie objęło prowadzenie z Manchesterem United po golu Vitinho w 45 minucie, a więc sytuacja w grupie A zrobiła się naprawdę ciekawa.

Po zmianie stron Benfica zaatakowała bardziej zdecydowanie, raz po raz ostrzeliwując bramkę strzeżoną przez dobrze dysponowanego Vaclika. "Orły" miały jednak problem z wykończeniem swoich akcji, co zemściło się w 65 minucie, kiedy to Dimitri Oberlin po dograniu głową Manuela Akanjiego, pięknym "szczupakiem" podwyższył na 2-0.

Co ciekawe, na Old Trafford, sytuacja także rozwinęła się na korzyść mistrzów Szwajcarii, bo CSKA Moskwa w 68 sekund dało sobie wbić dwa gole: najpierw w 64 minucie po fantastycznym prostopadłym podaniu Paula Pogby, wyrównał potężnie zbudowany Romelu Lukaku, a następnie wynik spotkania na 2-1 ustalił utalentowany Marcus Rashford, którego asystował Juan Mata.

Ostatecznie "Czerwone Diabły" awansowały do kolejnej rundy z pierwszego miejsca w grupie A. Drugą przepustkę uzyskało FC Basel. Z kolei CSKA Moskwa  zagra w Lidze Europy.

Benfica Lizbona - FC Basel 0-2 (0-1)

Bramki:

0-1 Elyounoussi 5'

0-2 Oberlin 65'

Składy:

Benfica (4-3-3): Svilar - Eliseu, Jardel, Lopez, Douglas - Pizzi (74' Gabriel Barbossa), Samaris (75' Almeida), Jao Carvalho - Goncalves (62' Jonas), Seferović, Zivković.

FC Basel (3-4-3): Vaclik - Suchy, Akanji, Balanta - Lang, Xhaka, Zuffi, Petretta (82' Riveros) - Steffen, Oberlin (88' Bua), Elyounoussi (90+4' Fransson).

4. Benfica Lizbona 6 0 0 6 1-14 0

W innym wtorkowym spotkaniu 6 kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów, Bayern Monachium pokonał przed własną publicznością Paris Saint-Germain 3-1 (2-0). Bramki dla Bawarczyków zdobywali kolejno: Robert Lewandowski w 8 minucie po podaniu Kingsleya Comana, Corentin Tolisso w 37 minucie (asysta James Rodriguez) i w 69 minucie (druga asysta Comana). Honorowego gola dla paryżan strzelił wypożyczony z AS Monaco Kylian Mbappe w 50 minucie (asysta Cavani).

Prestiżowe zwycięstwo z takim rywalem jak PSG zawsze cieszy, a co najważniejsze - dało mistrzom Niemiec awans do kolejnej rundy rozgrywek. Przypomnijmy, że po pierwszym meczu na Parc des Princes, w którym Francuzi wygrali 3-0, pracę stracił Carlo Ancelotti. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Wraz z przyjściem nowego/starego trenera Juppa Heynckesa, Bayern wyszedł z kryzysu i znowu gra na miarę oczekiwań. Oby tak dalej!

Bayern Monachium - Paris Saint-Germain 3-1 (2-0)