Bundesliga: Bayern na kolanach, BVB liderem!

Do dużej niespodzianki, by nie powiedzieć sensacji doszło w minionej serii w Berlinie, gdzie miejscowa Hertha pokonała dotychczasowego lidera tabeli – Bayern Muenchen 2-0! To pierwsza porażka mistrzów Niemiec w bieżącym sezonie, licząc Bundesligę, Puchar Niemiec i Ligę Mistrzów, która kosztowała podopiecznych Niko Kovaca utratę przodownictwa tabeli na rzecz Borussii Dortmund, która wygrała w Leverkusen z Bayerem 04 4-2.

Całe spotkanie toczyło się pod dyktando Bawarczyków, którzy przez 70 procent gry byli w posiadaniu piłki, oddając na bramkę Herthy BSC 25 strzałów przy zaledwie 6 berlińczyków. Cóż jednak z tego, skoro efektywność podopiecznych Niko Kovaca w tym meczu była dosłownie zerowa, a do tego defensorzy mistrzów Niemiec nie mieli dobrego dnia. Zwłaszcza Boateng, który w 23 minucie tak niefortunnie interweniował w swoim polu karnym, że faulował Kalou. Efekt? Arbiter podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Ibisević. Na przerwę jednak „Stara Dama” schodziła prowadząc 2-0, bo w 44 minucie po akcji Lazaro do siatki FCB trafił Duda i jak się okazało ustalił wynik rywalizacji. W drugiej połowie bowiem, pomimo wyraźnej przewagi Bayernu, defensywa teamu Pala Dardaia nie dała się ani raz zaskoczyć. To 4 z rzędu mecz berlińczyków bez porażki z Bayernem, a jednocześnie pierwsza wygrana z monachijczykami od 15 konfrontacji (w tym 11 porażek), dokładnie od 14.02.2009 roku, kiedy to stołeczna drużyna zwyciężyła 2-1.

Pierwsze wygrane S04 i VfB

W Muenchen smucą się z powodu pierwszej w tym sezonie porażki mistrzów Niemiec - Bayernu, a w Gelsenkirchen radują z okazji pierwszego w bieżących rozgrywkach Bundesligi zwycięstwa wicemistrza Niemiec – FC Schalke 04, które na własnym stadionie pokonało 1.FSV Mainz 05 1-0. Gola na wagę premierowych w obecnym sezonie punktów dla S04, zdobył w 11 minucie strzałem głową Schoepf, wykorzystując dośrodkowanie Konoplyanki. A propos Konoplyanki w drugiej części spotkania reprezentant Ukrainy sam był bliski wpisania się na listę strzelców, ale po jego uderzeniach w 59. i 62 minucie, futbolówka lądowała na poprzeczce bramki teamu z Moguncji, który w trzech minionych kolejkach wywalczył tylko punkt. Do tego Mainz 05 uległo ekipie z Zagłębia Ruhry w kolejnym 5 meczu o punkty niemieckiej ekstraklasy, nie strzelając w nich nawet jednej bramki!

Po raz pierwszy w tym sezonie z murawy w roli zwycięzców schodzili też futboliści VfB Stuttgart. Szwaby na własnym stadionie pokonały Werder Bremen 2-1, ale zdecydowanie sprawiedliwszym wynikiem byłby remis, bo oba teamy zaprezentowały się na tyle dobrze, że żaden nie zasłużył na porażkę. Początek meczu należał do VfB, który od 19 minuty prowadził 1-0, kiedy to zagranie Didaviego na bramkę zamienił Donis, a 17 minut później obrońca bremeńczyków Veljkovic otrzymał czerwoną kartkę i Werder grał w osłabieniu. Pomimo tego nadal parł do przodu i w 68 minucie gościom dopisało szczęście, kiedy to golkiper Stuttgartu – Zieler wepchnął piłkę do własnej siatki! Remis 1-1 utrzymywał się do 75 minuty, kiedy to po jednej z kontr miejscowych i akcji Gomeza, Castro zdobył dla VfB gola na wagę wygranej i jednocześnie pierwszej porażki Werderu w rozgrywkach.

Leipzig górą w Sinsheim

Podobnie, jak VfB Stuttgart zwycięstwo 2-1 w tej kolejce odniósł też RB Leipzig, ale sztuki tej dokonał w Sinsheim, gdzie ograł TSG 1899 Hoffenheim. Pierwsza połowa należała do gospodarzy, którzy w 19 minucie byli bliscy objęcia prowadzenia, ale po dośrodkowaniu Grillitscha i uderzeniu głową Belfodila, piłka wylądowała na poprzeczce bramki Saksończyków. W drugiej odsłonie do pracy zabrali się przyjezdni, dzięki czemu w 53 minucie objęli prowadzenie. Autorem gola był Poulsen, a asystentem Werner. 20 minut później Poulsen po raz drugi wpisał się na listę strzelców, ale tym razem po zagraniu Kampla. Na te uderzenia miejscowi byli w stanie odpowiedzieć tylko honorowym golem, którego w 3 minucie doliczonego czasu gry zdobył Kramarić po podaniu Belfodila. „Czerowne byki” do 5 zatem przedłużyli serię bez porażki w Bundeslidze, rehabilitując się w jakimś stopniu za dwie porażki (0-4 i 2-5) z TSG 1899 w minionym sezonie.

Radość zapanowała w Nuernberg, bo gospodarze, którzy w 5 kolejce ulegli w Dortmundzie Borussii aż 0-7, tym razem pokonali u siebie Fortunę Duesseldorf 3-0. Goście byli częściej w posiadaniu piłki (62% gry), ale zdecydowanie efektywniejsi byli gospodarze, którzy na przerwę schodzili prowadząc 1-0, a gola z rzutu karnego za faul na Leiboldzie zdobył w 28 minucie Behrens. Po zmianie stron optyczna przewaga Fortuny jeszcze wzrosła, ale też wzrosła niedbałość w grze defensywnej, co wykorzystały Franki. W 64 minucie Ishak podwyższył na 2-0, a w 78 minucie po akcji Loewena, Palacios ustalił wynik rywalizacji na 3-0 dla 1.FCN. Duesseldorf poniósł zatem druga porażkę z rzędu i jest od 3 spotkań bez zwycięstwa.

Dortmund nowym liderem tabeli

W środku tygodnia Borussia Dortmund rozbiła u siebie wspomniany wyżej 1. FC Nuernberg 7-0, a w minioną sobotę wygrała w Leverkusen 4-2 z Bayerem 04! W tym samym czasie Bayern Muenchen zdobył tylko punkt, remis 1-1 w 5 kolejce z FC Augsburg i porażka 0-2 w 6 serii spotkań z Herthą BSC Berlin, co zaowocowało tym, że nowym liderem tabeli zostali dortmundczycy. Na BayArena w Leverkusen łatwo jednak nie było. W pierwszej odsłonie gospodarze prezentowali się znakomicie i na przerwę schodzili prowadząc zasłużenie 2-0! W 9 minucie po podaniu Alario, Weiser wyprowadził „Aptekarzy” na prowadzenie, a pół godziny później po dośrodkowaniu Havertza, Tah podwyższył na 2-0 i wydawało się, że BVB  nie ma prawa wyjechać z Leverkusen z punktami, Jednak po zmianie stron role się odwróciły, w czym spora zasługa zmian, jakich dokonał trener gości Lucien Favre, który w 46 minucie Delaney'a zastąpił Dahoudem, w 63 minucie Philippa, nabytkiem z FC Barcelona - Alcacerem, a w 68 minucie Pulisica, Sancho. Efekt? W 65 minucie po akcji Reusa, Bruun Larsen zdobył dla Borusii kontaktowego gola, a 4 minuty później po szarży Sancho, Reus wyrównał. W tym momencie przyjezdni uwierzyli, że mogą ten mecz wygrać, stąd jeszcze mocniej natarli i w 85 minucie po dośrodkowaniu Hakimiego, Alcacer wyprowadził „czarno-żółtych” na prowadzenie 3-2. Bayer 04 chcąc uratować choćby punkt rzucił się do desperackiego ataku, w który zaangażował się nawet bramkarz „farmaceutów” Hradecky, a co zakończyło się utratą 4-go gola przez miejscowych. Stało się to dokładnie w 4 minucie doliczonego czasu gry, kiedy to krosowe podanie Sancho na bramkę zamienił Alcacer. Dortmund pozostaje zatem niepokonany w obecnym sezonie, zarówno w Bundeslidze, jak i w Lidze Mistrzów oraz w Pucharze Niemiec. Nie przegrał też z Bayerem 04 żadnego z 4 ostatnich meczów o punkty niemieckiej ekstraklasy, wygrywając 3 z tych spotkań.

Remisem 2-2 zakończyła się natomiast konfrontacja VfL Wolfsburg z Borussią Moenchengladbach i wynik ten nie krzywdzi żadnej z drużyn, które zaprezentowały się z bardzo dobrej strony i zafundowały znakomite widowisko. Dwukrotnie jednak prowadzenie obejmowali goście. W 7 minucie po zagraniu Neuhausa, sprowadzony minionego lata do Moenchengladbach z OGC Nicea, Francuz Plea wyprowadził „Żrebaki” na prowadzenie 1-0, a w 48 minucie  po strzale Hazarda (asysta Herrmanna) było 2-1 dla Borussii. Za każdym razem jednak nieustępliwe „Wilki” doprowadzały do remisu – w 12 minucie na 1-1 wyrównał Steffen, a w 59 minucie po akcji Malliego do stanu 2-2 doprowadził Weghorst. Pomimo tego Wolfsburg do 4 przedłużył serię bez zwycięstwa w Bundeslidze.

Koncert Finnbogasona

Nadal na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2018/19 czeka Hannover 96, który w minionej kolejce był bezradny w konfrontacji z Eintrachtem Frankfurt, ulegając nad Menem 1-4. Pierwsze pół godziny w wykonaniu gości z Dolnej Saksonii było w miarę dobre. Z czasem jednak, kiedy zaczęli opadać z sił, wyższość gospodarzy była coraz bardziej widoczna, a co za tym idzie zaczęły mnożyć się dogodne okazje do zdobycia bramek. Przed przerwą frankfurtczycy wykorzystali dwie, w 39 minucie kiedy to do siatki trafił Ndicka oraz w 45 min po strzale Rebica, w obu wypadkach asystował Haller. Nadzieje Hannoveru na wywalczenie w tym meczu choćby punktu prysły w 59 minucie, kiedy to po podaniu Rebica, de Guzman podwyższył prowadzenie dumy Hesji na 3-0. Od tego momentu miejscowi zwolnili tempo, co w 86 minucie wykorzystali podopieczni Andre Breitenreitera, którym udało się umieścić futbolówkę w siatce Eintrachtu (Muslija po akcji Wooda). Ostatnie słowo należało jednak do Frankfurtu, a konkretnie do Jovica, który w 89 min po akcji de Guzmana ustalił wynik zawodów na 4-1 i 5 z rzędu ligowa wygrana „Orłów” z H96 stała się faktem.

Tak, jak Eintracht Frankfurt 4-1 zwyciężył też FC Augsburg, którego ofiarą został SC Freiburg, a bohaterem spotkania Finnbogason, który 3-krotnie wpisał się na listę strzelców! 50-krotny reprezentant Islandii do siatki Badeńczyków, którzy mieli wyjątkowo słaby dzień trafiał w 34 minucie, w 68 minucie z rzutu karnego za faul na nim oraz w 83 minucie. Czwartego gola dla Augsburga, a zarazem pierwszego w tym meczu zdobył w 19 minucie strzałem głową Caiuby wykorzystując dośrodkowanie Richtera. Honorowy gol dla teamu Christiana Streicha padł w 49 minucie ze strzału samobójczego obrońcy FCA, Schmida. To pierwsza wygrana ekipy Manuela Bauma od 4 kolejek, a jednocześnie pierwsza porażka SCF od 3 spotkań i pierwsza z FCA od 5 pojedynków.