X

Piłka nożna: Eliminacje do mistrzostw Europy. Niemcy z kompletem punktów

Piłkarska reprezentacja Niemiec po zwycięstwie w Amsterdamie z Holandią 3-2 na otwarcie zmagań w grupie C eliminacji do mistrzostw Europy, w minioną sobotę dopisała do swojego konta drugi komplet punktów po wygranej w Mińsku z Białorusią 2-0. Oznacza to, że po dwóch meczach podopieczni Joachima Loewa mają na koncie komplet 6 oczek.

A propos Joachima Loewa, z powodu problemów z krążeniem przebywa on w szpitalu we Freiburgu, stąd zabrakło go na ławce trenerskiej niemieckiej drużyny w meczu z Białorusinami, zastąpił go Marcus Sorg: „Czuję się już bardzo dobrze, ale zmuszony jestem oszczędzać się na przestrzeni najbliższego miesiąca. Pomimo tego jestem w stałym kontakcie ze współpracownikami i wiem, że Marcus Sorg, wspomagany przez Olivera Bierhoffa oraz Andreasa Koepke wykonają bardzo dobrą pracę”– powiedział przed meczem z Białorusią, Joachim Loew. Jak pokazała praktyka niemieccy piłkarze pod wodzą Marcusa Sorga nie zawiedli oczekiwań i zgodnie z planem zainkasowali pełną pulę.

Gol i blokada

Jedyne pretensje można mieć do braku skuteczności, gdyż okazji do zdobycia bramek Niemcy mieli mnóstwo, a wykorzystali tylko dwie. Cóż z chwilą zakończenia reprezentacyjnej kariery przez Miroslava Klose, a wcześniej Juergena Klinsmanna, Rudi Voellera, czy jeszcze wcześniej legendarnego Gerda Muellera niemiecka kadra wciąż nie doczekała się typowego snajpera. Spore nadzieje można jednak pokładać w Leroyu Sane i Marco Reusie, którzy w Mińsku należeli do najlepszych na murawie, a swoją dobrą grę podpisali zdobyciem bramek. Pierwszy z wymienionych od początku spotkania „nękał defensorów Białorusi i w 13 minucie po zagraniu Kimmicha, sprytnym zwodem „zatańczył” jeszcze z defensorami gospodarzy i precyzyjnym, technicznym uderzeniem wyprowadził 4-krotnych mistrzów świata na prowadzenie. W tym momencie sądzono, że kolejne bramki dla gości są tylko kwestią czasu, ale tak się nie stało. Niemcy, co prawda nadal przeważali, stwarzali sobie następne okazje do zdobycia bramek, ale jakaś blokada w głowach ekipy Marcus Sorga sprawiała, że gole nie padały. Ba, po 25 minutach do głosu doszli gospodarze, którzy w 29 minucie byli bardzo bliscy zdobycia wyrównującego gola, ale stojącego 6 metrów przed bramką Neuera, Draguna w ostatniej chwili ubiegł Klostermann wybijając piłkę na rzut rożny. Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i celnemu uderzeniu głową Naumowa, niemiecki golkiper instynktownie sparował futbolówkę nad poprzeczkę!

Reus do siatki, Sane w słupek

Od tego momentu Niemcy uspokoili grę, ale drugiej bramki przed przerwą zdobyć nie zdołali. Na drugą połowę wyszli jednak mocno zmotywowani i rządni zdobycia kolejnych goli, stąd na białoruską bramkę sunął atak za atakiem. Cóż jednak z tego, skoro w drugich 45 minutach skuteczność gości była równie słaba, jak w pierwszej odsłonie i też zdołali zdobyć jeszcze tylko jednego gola. Strzelił go w 62 minucie Reus, wykorzystując diagonalne podanie Gintera. Niemiecki sztab szkoleniowy chciał postawić przysłowiową kropkę nad „i”, sprawić radość odpoczywającemu Joachimowi Loewowi, doprowadzając do zdobycie trzeciej bramki, ale niewiele był w stanie wskórać. Nie pomogły też ofensywne zmiany, wprowadzenia do gry – Draxlera, Brandta i Goretzki. Co ciekawe na murawie nie pojawili się w tym meczu jedni z najbardziej skutecznych piłkarzy minionego sezonu w Bundeslidze – Werner z RB Leipzig i Havertz z Bayeru 04 Leverkusen, ale bardzo prawdopodobne jest, że zawodnicy ci szykowani są do kolejnego spotkania w ramach eliminacji do mistrzostw Europy, które rozegrane zostanie – 11. czerwca w Mainz z reprezentacją Estonii, które też rozegrane zostanie pod wodzą trenera Marcusa Sorga. Jeśli i ten mecz zakończy się triumfem gospodarzy, a należy sądzić, że tak się stanie, biorąc pod uwagę wartość rywala i klasę teamu Marcusa Sorga, to Niemcy w bardzo dobrych nastrojach będą mogli udać się na urlopy mając na koncie komplet 9. punktów w eliminacjach do Euro-2020. A do tego w perspektywie mają mecz z najgroźniejszym grupowym rywalem – Holandią na własnym terenie.

Po meczu powiedzieli:

Marcus Sorg (zastępujący selekcjonera reprezentacji Niemiec): „Odnieśliśmy ważne i potrzebne nam zwycięstwo. Zwycięstwo, o które wbrew pozorom wcale nie było łatwo, ponieważ rywal bronił się dobrze i całym zespołem. No ale mamy w kadrze takich piłkarzy, którzy potrafią sobie z takim stylem gry rywali poradzić. Jak choćby Leroy Sane, który przy zdobyciu pierwszej dla nas bramki pokazał wielką klasę. Dużą jakością błysnął też Marco Reus, kiedy podwyższał na 2-0, czym też udowodnił wielką klasę”.

Marco Reus (strzelec drugiej bramki): „Zaprezentowaliśmy się bardzo korzystnie, przede wszystkim w drugiej połowie, kiedy zdecydowanie nacieraliśmy i w 100 procentach kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń na murawie. Na nasz plus przemawia też nasza dobra gra zespołowa oraz organizacja gry, oby tak dalej”.

Ilkay Guendogan (rozgrywający reprezentacji Niemiec): „Bardzo dobrze weszliśmy w to spotkanie, ale potem straciliśmy rytm, co mogło się dla nas źle skończyć. Na szczęście w bramce mamy Manuela Neuera, który pomógł nam przetrwać trudny moment, a potem znów wszystko układało się po naszej myśli. Natomiast gol na 2-0 zdecydowanie uspokoił nas i pomógł w dobrej grze”.

Manuel Neuer (golkiper reprezentacji Niemiec): „Jesteśmy zadowoleni. Chcieliśmy odnieść wyjazdowe zwycięstwo i tak się stało, a to zawsze jest trudnym zadaniem. Zwłaszcza wtedy, kiedy rywal broni się całym zespołem. Faktem natomiast jest, że zmarnowaliśmy wiele okazji na to, aby wygrać okazalej”.