Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Praca na czarno przestaje się opłacać

Coraz mniej osób pracuje w Niemczech na czarno, wynika z nowej ankiety. Powód? Dobra sytuacja na rynku.

Zgodnie z obliczeniami specjalistów z Instytutu ds. Ekonomii Stosowanej w Tybindze (IAW) oraz Uniwersytetu w Linz, liczba osób pracujących w Niemczech nielegalnie stale maleje. Zdaniem naukowców do poprawy sytuacji przyczyniają się coraz korzystniejsze możliwości zatrudnienia na rynku pracy.  

Udział szarej strefy gospodarki w gospodarce krajowej maleje ósmy rok z rzędu, a jej udział w PKB wynosi obecnie 10,4 procent – jej wartość nie była tak niska od 1995 roku, kiedy powstały pierwsze statystyki na ten temat.

Szacuje się, że w szarej strefie gospodarki świadczono usługi o łącznej wartości 330 mld euro, czyli o 6 mld mniej niż w 2016 roku. Pod pojęciem pracy na czarno kryje się m.in. wypłacanie wynagrodzeń na rękę bez pokwitowania oraz bez odprowadzania podatków.

W ujęciu międzynarodowym Niemcy znajdują się pośrodku wybranych krajów OECD. Co ciekawe, praca na czarno w Niemczech jest bardziej popularna niż np. w Stanach Zjednoczonych czy w Szwajcarii – tłumaczą eksperci. Dzieje się tak dlatego, że niemiecki rynek pracy jest silnie regulowany, co przyczynia się do chęci obejścia przepisów przez pracodawców.

Największy udział w szarej strefie gospodarki mają budownictwo, rzemiosło, gastronomia oraz usługi świadczone w domu, do których zalicza się przede wszystkim całodobowa opieka nad osobami starszymi. Zdaniem ekspertów, może chodzić nawet o 90 procent tego typu usług.

Źródło: faz.net

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również:

Porady:

Obserwuj nas

Kanał RSS:

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.