Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Bez pracy nie ma kołaczy

Kto chce zarobić musi być gotowy na nadgodziny. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez niemiecką gazetę FAZ przy współpracy z firmą Compensation Partner.

Z badania wynika że większość osób pracujących w RFN (59%) pracuje w wymiarze wyższym niż zakłada to podpisana z pracodawcą umowa o pracę. 41% zatrudnionych uważa, że nie świadczy godzin nadliczbowych.

W artykule opublikowanym na łamach FAZ.NET czytamy, że odsetek osób z wysoką liczbą nadgodzin jest stosunkowo niski i wynosi 1,6%. Osoby te przepracowują między 16 a 20 godzin dodatkowo. 3% ankietowanych wypracowywuje tygodniowo od 11 do 15 dodatkowych godzin a 6% zatrudnionych świadczy od 6 do 10 godzin więcej niż przewiduje umowa z pracodawcą. Aż 41% osób biorących udział w badaniu przyznało, że w skali tygodnia liczba nadgodzin waha się między 0 a 5.

Z raportu prezentowanego na łamach gazety, wynika również, że liczba świadczonych nadgodzin jest uwarunkowana regionalnie. Zgodnie z powyższym na wschodzie kraju pracownicy świadczą więcej godzin nadliczbowych niż na zachodzie Niemiec. Jeśli chodzi o miasta – najwięcej pracuje się w Berlinie i Lipsku, w przypadku regionów przoduje północna Bawaria i Hesja.

Autorzy badania wzięli również pod lupę stosunek nadgodzin do zarobków. Okazuje się, że wraz z rosnącym wynagrodzeniem rośnie również liczba świadczonych godzin nadliczbowych. W przypadku pracowników zarabiających w skali roku nie więcej niż 20.000 euro brutto liczba nadgodzin wynosiła średnio 1,9 na tydzień. Kto zarabia więcej niż 60.000 euro rocznie świadczy z kolei średnio 4,4 godzin nadliczbowych tygodniowo. Osoby zaliczające się do najlepiej zarabiających (ponad 120.000 euro rocznie) pracy poświęcają o średnio 10 godzin tygodniowo więcej, niż zakłada to umowa.

Raport FAZ i Compensation Partner bazuje na 220.544 danych dotyczących wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.