Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kto płaci za szwajcarski transport publiczny?

Nowe badanie wykazało, że społeczeństwo opłaca ponad połowę kosztów publicznego transportu zbiorowego. Szwajcarscy politycy dyskutują, czy jest to sprawiedliwe.

Badanie Federalnego Urzędu Statystycznego Szwajcarii pokazuje, że koszty transportowe po raz kolejny wzrosły. Szczególnie transport drogowy zanotował pokaźny wzrost – z 519 milionów franków w 2014 roku do 75 miliardów franków. Transport szynowy również kosztuje coraz więcej – z 186 milionów franków zdrożał do 10,5 miliarda franków. Głównym powodem takiego skoku jest szybki wzrost zaludnienia kraju.

Za transport publiczny płacą prawie po połowie osoby kupujące bilety na autobus czy pociąg i sektor publiczny. Ci pierwsi pokrywają 43-44% kosztów, drudzy zaś 51-48%. Pozostałe 5% pokrywa społeczeństwo. Tylko 2% wydatków transportu szynowego opłacają przedsiębiorstwa transportowe. Politykowi Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), Walterowi Wobmannowi przeszkadza, że kierowcy muszą płacić przez przeróżne podatki za transport publiczny. Ci wydają własne pieniądze na podatek od olejów mineralnych, dopłatę do podatku od olejów mineralnych, winietę autostradową, podatek VAT za benzynę, a w przypadku samochodów ciężarowych jeszcze opłatę od ciężkiego transportu drogowego. Według niego transport publiczny nie powinien być finansowany przez prywatnych kierowców – a jeśli już, to w innych proporcjach. 

Martin Cardinas z Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej Szwajcarii jest innego zdania i uważa, że jeśli transport publiczny ma się w kraju dobrze, to służy to także kierowcom, ponieważ na ulicach jest mniej samochodów, korki są mniejsze, więc koszty też powinny maleć. Całkowite ich pokrycie przez jeżdżących autobusem, pociągiem czy metrem nie jest możliwe, ponieważ wtedy ceny musiałyby skoczyć ostro w górę – a przecież nie o to chodzi. 

Źródło: 20min.ch

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.