Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Branża opiekuńcza z podwyżkami w Austrii

kalkulator i pieniądze euro na stole

Trzecia runda negocjacji w sprawie zbiorowych układów pracy dla pracowników prywatnego sektora opieki, zdrowia i opieki społecznej ("Sozialwirtschaft Österreich") przyniosła przełom: po 16 godzinach partnerzy negocjacyjni osiągnęli porozumienie.

Płace i wynagrodzenia, a także premie i dodatki zostaną podniesione o 9,2%. Nowa płaca minimalna wynosi 2 067,40 euro. Podwyżka dotyczy zarówno rzeczywistego dochodu, jak i dochodu minimalnego.

Eva Scherz, negocjator związku zawodowego GPA, była zadowolona: „To porozumienie zapewni ulgę finansową zatrudnionym. Na przykład pracownik socjalny z 10-letnim stażem pracy zarobi teraz ponad 300 euro więcej miesięcznie, pracując w pełnym wymiarze godzin. Podwyżki wynagrodzeń złagodzą wpływ inflacji oraz obawy wielu pracowników, którzy walczą o pokrycie kosztów utrzymania. W szczególności porównanie z innymi sektorami pokazuje, że wzrost powyżej stopy inflacji wynoszącej 8,7% nie jest niczym oczywistym”.

Michaela Guglberger, negocjator związku zawodowego vida, wyjaśniła w komunikacie prasowym: „To porozumienie było możliwe tylko dzięki naszej solidarności. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniach roboczych i tym samym zwiększyli presję. Jednocześnie to porozumienie jest dowodem na to, że partnerstwo społeczne w naszej branży działa. Dzięki pełnym szacunku negocjacjom osiągnęliśmy wynik, z którego możemy być dumni”.

Wszystkie strony zadowolone

Przedstawiciele pracodawców również byli zadowoleni: „Dzięki temu porozumieniu udało nam się wysłać silny sygnał do pracowników sektora socjalnego i opieki zdrowotnej, którzy zostali obciążeni wysokimi kosztami z powodu inflacji w ubiegłym roku”, powiedział Walter Marschitz, główny negocjator Sozialwirtschaft Österreich (SWÖ). 

Aby odciążyć pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, uzgodniono redukcję tak zwanych godzin buforowych dla nadgodzin w niepełnym wymiarze godzin (Pufferstunden). Marschitz: „Uzgodniliśmy ze stroną pracowniczą redukcję z 16 do 8 godzin, co oznacza, że dotrzemy do większości pracowników”. 64% pracowników gospodarki społecznej pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

„Wraz z podwyżkami powyżej stopy inflacji wysyłamy również ważny sygnał społeczno-polityczny”, powiedział z radością przewodniczący SWÖ Erich Fenninger, podkreślając: „Wiemy, że nasi pracownicy zostali szczególnie mocno dotknięci przez inflację w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie już teraz znajdujemy się pod ogromną presją związaną z zatrudnianiem pracowników i będziemy nadal to robić w przyszłości. Tą podwyżką chcemy rozwiązać oba te problemy”.

Oprócz porozumienia monetarnego uzgodniono również ulepszenia w ustawie ramowej. Na przykład, wynagrodzenie za pracę na nocnych zmianach zostanie zwiększone, dodatek za zastępstwo zostanie podniesiony o 15%, a uznawanie poprzednich okresów pracy i szkoleń zagranicznych zostanie skorygowane.

Zmiany w układzie zbiorowym wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. W ubiegłym tygodniu związek zawodowy zapowiedział podjęcie działań, w tym akcji strajkowej, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie. W ostatniej rundzie negocjacji (15 listopada) związki GPA i vida trzymały się swojego żądania podwyżki wynagrodzeń o 15% – ale co najmniej 400 euro więcej. Jednak pracodawcy również nalegali na swoją ofertę w wysokości 8,8%, zgodzili się jednak na pewne ustępstwa.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.