Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Limit płatności gotówką?

Czy za niedługo nie będzie wolno regulować większych należności niż 5.000 euro gotówką? Jak donosi niemiecka prasa, rząd chce w ten sposób walczyć z praniem pieniędzy oraz terroryzmem. Jubilerzy i sprzedawcy mebli są przeciwni takiej decyzji.

Jak donosi gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rząd planuje wprowadzić limit płatności gotówką w kraju. Ministerstwo Finansów mówi o kwocie w wielkości 5.000 euro. Jako powód rząd podaje zagrożenie spowodowane międzynarodowym terroryzmem – w szczególności ze strony Państwa Islamskiego.

Po zamachach terrorystycznych w Paryżu świat nie jest taki sam, tłumaczą politycy, natomiast pieniądze w gotówce czy podrobione karty kredytowe są ważnym środkiem finansowania terrorystów.

O limicie płatności gotówką dyskutuje się od dłuższego czasu. Wcześniej Socjaldemokratyczna Partia Niemiec postulowała o wycofanie banknotów o nominale 500 euro.

W innych państwach już dawno wprowadzono takie limity – na razie nie ustalono jednak wspólnej wartości. Niemcy domagają się ustalenia międzynarodowych regulacji w tej sprawie – gdy te nie dojdą do skutku, sami wprowadzą limit w swoim państwie.

Głosy sprzeciwu rozległy się szczególnie ze strony sprzedawców samochodów używanych, sprzedawców mebli, towarów luksusowych oraz jubilerów. Ochrona konsumentów krytykuje wycofywanie płatności gotówką, ponieważ jest ona dużo bezpieczniejszą drogą płatności. Korzystając z możliwości elektronicznych lub cyfrowych, klienci pozostawiają po sobie wiele danych, które mogą zostać wykorzystane zarówno do celów komercyjnych, jak i wielu innych.  

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.