Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Mniej kar dla pobierających zasiłek Hartz IV

Federalny Urząd Pracy karze coraz mniej osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV za nieprzestrzeganie zasad. Lepsza technika i skuteczne kary okazały się kluczem do sukcesu.

Bezrobotny nie wstawił się w wyznaczonym terminie, nie przyjął proponowanej pracy albo nie wyraził zgody na dalsze kształcenie – za te i inne przewinienia nakładane są sankcje. Metody Federalnego Urzędu Pracy (BA) odnoszą sukcesy, ponieważ liczba karanych gwałtownie spadła. W styczniu i lutym tego roku nałożono 151 600 kar pieniężnych – o 13,6 procent mniej niż w tym samym okresie czasu w ubiegłym roku.

Wiele radości przyniósł pracownikom BA luty. Liczba nałożonych sankcji spadła z 90 700 (luty 2014) do 77 400 – to pierwszy tak niski wynik w lutym.

BA informuje, że nie tylko ilość kar uległa zmniejszeniu – również ilość karanych bezrobotnych spadła. Liczba nałożonych sankcji w odniesieniu do zdolnych do pracy świadczeniobiorców maleje od roku 2012. Wcześniej obserwowano stały jej wzrost.

Bez wątpienia mają w tym udział placówki Jobcenter. Specjalny serwis informuje świadczeniobiorców o terminie za pomocą SMS-a. Dzięki temu spadła ilość bezrobotnych, którzy nie wstawiali się w wyznaczonym dniu i tym samym narazili się na karę. W wielu wypadkach możliwy był wcześniejszy kontakt i zmiana terminu na dogodniejszy – relacjonują pracownicy BA. Poza ty bezrobotni są bardziej świadomi konsekwencji niż wcześniej.

W przypadku nałożenia sankcji Jobcenter wypłaca bezrobotnemu zasiłek pomniejszony o 108 euro. W ten sposób w zeszłym roku wydano na 4,3 mln. bezrobotnych 170 mln. euro mniej.

Niewstawienie się w wyznaczonym terminie może kosztować 10 procent zasiłku dla bezrobotnych. Z kolei odmowa przyjęcia pracy lub dalszego kształcenia grozi utratą 30 procent.

Źródło: Spiegel

Photo by Bettenburg at German Wikipedia [CC BY-SA 2.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.