Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Droższy chleb i piwo?

Zbiory pszenicy i jęczmienia nie należą do udanych w tym roku. Rolnicy muszą liczyć się ze spadkiem dochodów o średnio 20 procent.

Strata 40 procent zbiorów to cios dla wielu szwajcarskich rolników. Wilgotna wiosna spowodowała, że zbiory w tym roku wypadły wyjątkowo niepomyślnie. Fritz Glauser ze zrzeszenia Szwajcarskich Producentów Zboża twierdzi, że zbiory pszenicy w tym roku są o 15-20 procent mniejsze. Z kolei rolnicy uprawiający jęczmień są przekonani, że to najsłabsze zbiory od bardzo dawna.

Mniejsza ilość produktu przedkłada się przeważnie na podwyższenie cen. Jak na razie jednak cena jęczmienia i pszenicy w Szwajcarii jest niespodziewanie stabilna. Z tego też powodu nie dojdzie do podwyżek cen pieczywa – piwa również, ponieważ jęczmień niezbędny do jego produkcji pochodzi z eksportu.

Nie zmienia to jednak faktu, że tegoroczne straty rolników są wyjątkowo dotkliwe. 50 mln. franków strat na samej pszenicy przy poniesieniu wszystkich pozostałych kosztów daje niekorzystny rachunek. Jak podkreśla Glauser, „tego rolnikom nikt nie zwróci”.

Powodem stabilnych cen zbóż w obliczu tak niekorzystnej sytuacji jest przede wszystkim nadprodukcja z roku 2015. 20 000-30 000 ton zmagazynowanej pszenicy uzupełni tegoroczną lukę. Poza tym Szwajcaria importuje każdego roku 70 000 ton pszenicy po korzystnej cenie, a na rynku pojawia się coraz więcej zagranicznych zbóż w postaci gotowych produktów, co oznacza niskie ceny.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.