Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria daleko w Indeksie Korupcji

ręka w czarnej rękawicy z sygnetem położona na pieniądzach

Dania znów najlepsza. Austriaccy eksperci wzywają do kompleksowych reform, ponieważ Austria zajmuje dopiero 20. miejsce w Indeksie Korupcji (Korruptionsindex) na 2023 rok. Ranking został utworzony przez Transparancy International (TI).

Chociaż stawia to Austrię o dwa miejsca wyżej niż w 2022 roku, wynik punktowy pozostaje taki sam i wynosi 71 punktów. 

„5 lat temu Austria nadal zajmowała dwunaste miejsce w międzynarodowym Indeksie Korupcji. Dziś jesteśmy co najwyżej krajem drugiej klasy, jeśli o to chodzi” – mówi Georg Krakow z TI-Austria. „Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy są z pewnością przypadki korupcji w ostatnich latach. Nie chodzi tylko o to, czy faktycznie popełniono przestępstwo, ale raczej o wizerunek, jaki polityka, administracja i wymiar sprawiedliwości w naszym kraju prezentują zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie”. TI wzywa w związku z tym do oddzielenia ścisłego kierownictwa prokuratur od Ministra Sprawiedliwości. Należy również zaostrzyć prawo lobbingowe.

Dania po raz kolejny zajęła w tym roku pierwsze miejsce (otrzymując 90 punktów), dzieląc podium z Finlandią i Nową Zelandią. Tuż za nią uplasowały się Somalia z 11 punktami oraz Wenezuela, Syria i Sudan Południowy z 13 punktami.

„Otrzeźwiający”

„To otrzeźwiający raport dla Republiki! Brak przejrzystości zwiększa rozczarowanie polityką, a zaufanie publiczne spada”, mówi Alexander Picker, dyrektor generalny TI-Austria. „Są to alarmujące symptomy kryzysu, w jakim znajduje się Austria”.

 

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.