Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rekordowa frekwencja

Wybory do europarlamentu 2024: Tak głosowali Niemcy

niemcy, wybory, wyniki, europarlament, 2024
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna zwyciężyła ze znaczną przewagą w wyborach do europarlamentu w Niemczech. Na drugim miejscu znalazła się Alternatywa dla Niemiec, a na trzecim Zieloni. 

Niemcy głosowali w wyborach do Europarlamentu – wyniki

Według porannej prognozy, CDU/CSU pozostają najsilniejszą niemiecką frakcją polityczną. Politycy Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej uzyskali 30% głosów. Na drugim miejscu Znalazła się AfD. Prawica uzyskała 15,9% głosów, znacznie poprawiając wynik z ostatnich wyborów do europarlamentu. 

SPD, czyli parta kanclerza Olafa Scholza uzyskała historycznie słaby wynik, ledwie 13,9%, co jednak ciągle czyni ją trzecią siłą polityczną w Niemczech. Znacznie gorszy wynik wyborczy uzyskali również Zieloni, którym poparcie spadło z 20,5% do 11,9%. Trzecia partia koalicyjna, wchodząca w skład obecnego rządu, czyli FDP uzyskała 5,2%. 

Nie lada niespodziankę sprawiła partia Sahry Wagenknecht, która postanowiła odejść z Lewicy. BSW (Bündnis Sahra Wagenknecht) uzyskało 6,2%, podczas gdy Lewica (die Linke) tylko 2,7%.

Wybory do europarlamentu – frekwencja w Niemczech

Do urn wyborczych w Niemczech poszło aż 64,8% obywateli uprawnionych do głosowania. To kolejny frekwencyjny rekord (liczony po zjednoczeniu Niemiec). Dla przypomnienia w 2019 roku do urn poszło 61,4% uprawnionych.

Źródło: ZDF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.