Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

 

Minęło 10 lat odkąd firma NESTRO działa na rynku. Jakby Pan podsumował ten czas?

Radosław Gliński: Cóż, czas mija bardzo szybko, to było dla wszystkich pracowników grupy NESTRO®  intensywne 10 lat. Myślę jednak że nie czas na podsumowania lecz na spojrzenie w przyszłość, w jakim kierunku się rozwijać, jak najlepiej spełniać oczekiwania branży meblowej, drzewnej ale również metalowej.

Wprowadziliście do oferty również nowe usługi jak np.: wycinanie laserem, gięcie i spawanie elementów wykonanych ze stali konstrukcyjnej. Czy jest to właśnie owe spojrzenie w przyszłość? Zapotrzebowanie na rynku na takie usługi jest duże?

– Dodatkowe usługi ciecia laserem stali o grubości do 20mm, gięcie elementów na krawędziarce CNC, usługi na wykrawarce rewolwerowej wynikają właśnie z tego spojrzenia w przyszłość oraz z zaplanowanej strategii rozwoju. Uważam że to właśnie różnorodność oferowanych usług, zapewni grupie NESTRO® stabilny rozwój poprzez zlecenia od firm zewnętrznych a dodatkowo obniży koszty własne jeśli chodzi o produkcję wentylatorów, ślimaków transportowych czy elementów instalacji  odpylających.

NESTRO® to także część lokalnej historii. Czy produkty wytwarzane w Starym Oleśnie są sprzedawane tylko na terenie tzw. Zagłębia Meblowego, czyli okolic Dobrodzienia i Kępna? Czy też produkujecie również na eksport?

– Realizujemyswoje projekty w całej Polsce, nie ograniczamy się do wspomnianego Dobrodzienia czy Kępna, aczkolwiek tutaj również pracuje wiele naszych kompleksowych systemów odpylania wraz z kotłami czy lakierniami. Niedawno zakończyliśmy realizację dużego projektu na  zaprojektowanie i dostawę linii technologicznej odciągów z maszyn i urządzeń dla NOWY STYL GROUP w Jaśle, gdzie powstała nowoczesna hali produkcji mebli biurowych o powierzchni 16ha. Współpracujemy również z IKEA GROUP, BLACK RED WHITE, MEBLE RYŚ, KLER, RUST, MEBLE WÓJCIK i wieloma innymi znanymi producentami z Polski. Nie ograniczamy się jednak do rodzimego rynku. Eksportujemy m.in. nasze podzespoły cięte laserowo oraz gięte na krawędziarkach elementy ze stali szlachetnej. Najczęściej dla klientów z Niemiec.

Przypomnę tylko, że produkowane przez grupę NESTRO® urządzenia odpylające stosowane są przez zakłady stolarskie i meblowe przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dla człowieka i technikę oddzielania szkodliwych dla zdrowia pyłów i trocin. Z drugiej strony także przez wzgląd na ergonomiczne stanowiska pracy, a tym samym sprawniejszy proces produkcji.

 

Funkcjonując na rynku polskim marka NESTRO® otrzymała kilka znaczących nagród m.in.: Gazele Biznesu, Opolską Markę, czy Przedsiębiorstwo Fair Play. Czy są one potwierdzeniem rozwoju firmy, czy tylko kolejną statuetką do kolekcji?

– Każda otrzymana  nagroda bardzo nas cieszy, jest też jednak potwierdzeniem słusznej strategii rozwoju a nie celem samym w sobie. Skupiamy się na 3 podstawowych pytaniach: W jakich płaszczyznach, obszarach będziemy działać za 2-5 lat? Co wyróżnia nas pozytywnie i w jakich obszarach jesteśmy lepsi lub bardziej konkurencyjni? Co może być długookresową podstawą sukcesu NESTRO®  w obliczu różnych wyzwań i wahań na rynku? Dlatego koncentrujemy się na nowych branżach gdzie możemy oferować nasze urządzenia, jak odpylanie w zakładach papierniczych czy w sortowniach śmieci. W związku z tym inwestujemy w dział konstrukcyjno-projektowy, który jest fundamentem przedsiębiorstwa. Z tego też powodu wspieramy ekorozwojowe rozwiązania w odpylaniu, pozwalające uzyskać ergonomiczne stanowiska pracy w branży meblowej, a tym samym polepszające procesy produkcyjne.

Wszystkie te rozwiązania spełniają założenia ekorozwoju, którego założeniem jest że poprawa a przynajmniej nie pogarszanie stanu środowiska, jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących rozwój przedsiębiorstw, również ekonomiczny.

Jak podczas tych 10 lat wyglądała Wasza współpraca ze szkołami wyższymi ? Czy staracie się Państwo do nich docierać aby pokazywać swoją technologię?

-Tak, staramy się docierać do młodych osób, ponieważ one tego oczekują i potrzebują. Dlatego też zdecydowaliśmy się na inwestycję na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie, gdzie postawiliśmy nagrodzony Złotym Medalem Targów w Poznaniu, Odpylacz NE 250, po to aby młodzi studenci mogli mieć bezpośredni kontakt z tym urządzeniem. To nasza długofalowa inwestycja.

Braliśmy również w tym roku udział w Fabryce Mebli na Żywo podczas targów DREMA 2015, gdzie studenci z WTD w Poznaniu mogli zobaczyć nasze urządzenia oraz pomagać w uruchomieniu całej produkcji.

Firma ma siedzibę w  powiecie oleskim i zawsze była aktywna w życiu społeczności lokalnej. Czy może określić te działania jako realizowanie polityki CSR? Jakie korzyści z tego typu działań wynikają dla spółki?

– Istotnie, staramy się skromnie w ramach naszych możliwości angażować się społecznie i lokalnie w gminie i powiecie oleskim, realizując z wybranymi instytucjami czy stowarzyszeniami projekty koncertów, przedstawień teatralnych, konkursów dla  dzieci niepełnosprawnych czy też  turniejów sportowych. NESTRO® włącza się w ten sposób aktywnie w życie społeczności lokalnej, realizując założenia CSR- Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w obszarze współpracy ze środowiskiem lokalnym, daje to ogromną satysfakcję i wpływa pozytywnie na rozwój  dzieci i młodzieży.

Korzyść dla przedsiębiorstwa to przede wszystkim promocja firmy w środowisku lokalnym, oparta na współpracy, wiarygodności i zaufaniu. Włączając się w inicjatywy lokalne jesteśmy postrzegani jako dobry partner i pracodawca atrakcyjny  dla przyszłych pracowników z tego regionu, a to ważne myśląc o przyszłości  i rozwoju firmy.

Jakie są Państwa plany na dalszy rozwój firmy w niedalekiej przyszłości?

– Nasze plany skupiają się w chwili obecnej na szerokim oferowaniu usług obróbki metali na maszynach CNC tj. cięciu stali czarnej, aluminium i stali szlachetnej na laserze TRUMPF, wykrawaniu rewolwerowym stali ocynkowanej, gięciu elementów na krawędziarkach TRUMPF o nacisku do 2000kN.

W planach mamy również kontynuowanie współpracy ze szkołami zawodowymi jak również Politechnikami odnośnie praktyk zawodowych dla studentów.

Rozwój to też pracownicy dlatego już teraz poszukujemy młodych, dynamicznych, zdolnych inżynierów konstruktorów do działu projektowego, jak również elektryków i automatyków do pracy przy realizacji naszych projektów w całej Polsce i zagranicą. W planach rozwojowych na najbliższe lata mamy budowę hali montażowej z działem B+R to pozwoli nam się rozwinąć i zwiększyć zatrudnienie.

 

 

Dziękuję za rozmowę i życzę Wam wielu dalszych sukcesów

– Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich pracowników oraz zarządu grupy NESTRO®

 

rozmawiał: Piotr Piela

 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze