Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Grill, papierosy, impreza – co można, a czego nie można robić na swoim balkonie mieszkając w Austrii

balkon, grill, impreza, papierosy, prawo, austria
Foto: Pixabay

Przy wysokich temperaturach wiele osób wychodzi na swoje balkony, by tam spędzać czas i zaczerpnąć letniego powietrza. Zwiększa to ich przestrzeń życiową, ale niestety rodzi także ryzyko potencjalnych konfliktów. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Sąsiad obok grilluje – znowu! W mieszkaniu powyżej co wieczór odbywa się impreza, a w ogródku na dole ktoś pali papierosy od rana do wieczora. Posiadanie własnej otwartej przestrzeni stało się priorytetem i ważnym kryterium dla wielu osób poszukujących mieszkania, zwłaszcza od czasu pandemii koronawirusa. Jednak w życiu codziennym na tych kilku metrach kwadratowych czai się wiele potencjalnych konfliktów. Oto przegląd najbardziej kontrowersyjnych kwestii oraz możliwe rozwiązania.

Czy na balkonie można grillować?

Z zasady grillowanie na balkonie lub tarasie w Austrii nie jest zabronione. Sąsiedzi nie powinni jednak być zbyt często drażnieni dymem i zapachami. Na niektórych osiedlach obowiązują też specjalne przepisy, więc zgodnie z regulaminem bloku lub umową najmu, grillowanie może być zabronione. Problemów nie powinny mieć osoby z grillem elektrycznym lub gazowym, ponieważ wytwarzanie dymu jest tutaj mniejsze niż w przypadku grilla węglowego. Dodatkowo Stowarzyszenie Lokatorów (niem. Mietervereinigung) zaleca przestrzeganie ciszy nocnej między 22:00 a 6:00 podczas grillowania i wcześniejsze poinformowanie sąsiadów o jego planowaniu.

Do której można być głośnym na balkonie?

Cisza nocna i ograniczenia hałasu na ogół obowiązują od 22:00 do 6:00 rano, a także przez cały dzień w niedziele i święta. Godziny te mogą jednak się różnić w zależności od kraju związkowego w Austrii.

Sąsiad do później nocy słucha głośnej muzyki. Co robić?

Sąsiedzi mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że inni uważają ich za irytujących. Dlatego Stowarzyszenia Lokatorów zalecają, aby najpierw porozmawiać z sąsiadami. Jeśli mimo to poza ustawowymi okresami ciszy, hałas nadal będzie generowany, można złożyć doniesienie do władz, ponieważ jest to wykroczeniem administracyjnym. W przypadku znacznego utrudnienia w korzystaniu z nieruchomości lub mieszkania istnieje również możliwość wytoczenia powództwa cywilnego bezpośrednio przeciwko sąsiadom. Oczywiście najemcy mogą również skontaktować się z wynajmującym, który ma obowiązek chronić ich przed poważnymi zakłóceniami. Stowarzyszenie Najemców radzi, aby wnioskować o obniżenie czynszu wyłącznie po konsultacji z ekspertami. W przypadku hałasu sądy do tej pory zatwierdzały obniżkę czynszu maksymalnie o 25%.

Sąsiad pali na balkonie, dlatego nie można korzystać z własnego. Co zrobić w tym wypadku?

Według Sądu Najwyższego palenie jest ogólnie przyjętym zachowaniem w całej Austrii i dlatego nie może być zabronione ani w mieszkaniu, ani na balkonie, ani w ogrodzie. Również tutaj Stowarzyszenia Lokatorów zalecają podjęcie próby rozmowy z sąsiadami. Być może uda się znaleźć rozwiązanie, takie jak palenie lub wietrzenie pokoju tylko w określonych godzinach, aby dym papierosowy nie przedostawał się do sąsiedniego mieszkania.

W 2016 roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie palenia na balkonie. W tym czasie lokator mieszkania w centrum Wiednia bronił się przed sąsiadem z dołu, który palił cygara na swoim balkonie. Sąd ustalił, że pozywającemu lokatorowi należy zapewnić możliwość swobodnego wietrzenia mieszkania co najmniej trzy razy dziennie, a także musi mieć możliwość spania przy otwartym oknie w miesiącach letnich. Wszystko to skutkowało następującymi „zakazami” palenia na balkonie: od 1 maja do 31 października każdego roku od 22:00 do 6:00 i od 8:00 do 10:00 oraz od 12:00 do 15:00. W zimnych miesiącach od listopada do kwietnia sąsiedzi musieli powstrzymać się od palenia na balkonie w godzinach od 8:00 do 9:00, od 13:00 do 14:00 i od 19:00 do 20:00.

Co można umieszczać na balkonie?

Meble balkonowe, parasole i rośliny są oczywiście dozwolone – o ile nie niszczą elewacji domu. Ponadto nie powinny przeszkadzać innym mieszkańcom – na przykład kapiąca woda z podlewanych roślin. Nie wolno również zmieniać wyglądu optycznego domu.

Czy można dobudować balkon w domu?

Teoretycznie tak. Wymaga to jednak zgody wszystkich właścicieli w domu – a jeśli balkon znajduje się blisko granicy sąsiedniej posesji, to także zgody właścicieli z sąsiedniego domu. Staje się to łatwiejsze i bardziej jednolite, jeśli kilka stron w domu, które chcą mieć balkon, połączy siły. Gdy ta główna przeszkoda zostanie usunięta, do gry wkracza policja budowlana (niem. Baupolizei), która z kolei konsultuje się z działem architektury i urbanistyki miasta (MA19). Ogólnie rzecz biorąc, balkon od strony dziedzińca czy ogrodu jest znacznie łatwiejszy do przepchnięcia niż balkon od strony ulicy.

Czy doniczki z kwiatami mogą wychodzić poza balkon na ulicę?

Tutaj również obowiązuje zasada: zewnętrzne części domu nie są wynajmowane – właściciel mógłby również wystąpić z powództwem nawet przeciwko najpiękniejszym kwiatom, głównie dlatego, że w elewacji muszą zostać wywiercone dziury w celu zamocowania donic, czy skrzynek z kwiatami. Dlatego też lepiej wcześniej skontaktować się z zarządem nieruchomości.

Czy można przymocować matę z trzciny, aby chronić się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów?

Wiele osób zaraz po rozpakowaniu kartonów do przeprowadzki przyczepia do balustrady balkonu ekran zapewniający prywatność, aby chronić się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Często jest to mata trzcinowa. Architekci i właściciele domów nie zawsze są z tego zadowoleni, bo boją się o jednolity wygląd swojego domu.

Zdaniem ekspertów, dopóki nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem, taka zasłona powinna być postrzegana jako zwyczaj panujący w okolicy, mówi Wolfgang Kirnbauer ze Stowarzyszenia Ochrony Lokatorów, zwłaszcza że zainteresowanie najemców prywatnością również należy ocenić jako wysokie. Jednak konkretne wykonanie – na przykład pod względem widoczności i wpływu na krajobraz ulicy – ​​z pewnością może odegrać pewną rolę. Jednak w zdecydowanej większości budynków mieszkalnych środek ten jest tolerowany. W przypadku środków konstrukcyjnych, takich jak przeszklenia balkonów, konieczne jest jednak uzyskanie zgody właściciela.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 15 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.