Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Prawa i obowiązki samodzielnego przedsiębiorcy

W jednym z artykułów na łamach portalu opisaliśmy ogólnie fazę zakładania firmy w Niemczech od strony podatkowej, natomiast w najbliższym materiale wskażemy punkty, nad którymi powinniśmy się zastanowić i odpowiednio przygotować zaraz po rozpoczęciu działalności.

Dlaczego? Aby kontrola ze strony Finanzamtu nie była dla nas smutnym zaskoczeniem. Decyzja założenia swojej małej firmy związana jest nie tylko z poczuciem wolności w prowadzeniu swoich spraw. Praktyka pokazuje bowiem, że przedsiębiorcy mają prawa, ale również wytyczne i zobowiązania – przede wszystkim wobec urzędu skarbowego. Aby uporać się ze sprawami podatkowymi i przyjąć swobodnie każdą kontrolę, należy sprostać wszelkim obowiązkom podatkowym, a przestrzeganie przedstawionych poniżej obowiązków pozwoli uniknąć kar.

Zameldowanie

Podatnicy, którzy chcą jako właściciele przedsiębiorstw stać się samodzielni, muszą zgłosić to w odpowiednim urzędzie skarbowym. Nie muszą sami załatwiać tej sprawy. Gmina wysyła zameldowanie działalności gospodarczej do określonego urzędu skarbowego. Jeśli jednak chcielibyśmy przyspieszyć ten proces, możemy sami starać się o przyjęcie swojej działalności w urzędzie, meldując to pisemnie bądź telefonicznie.

Podatek od towarów i usług (VAT)

Niemiecki urząd skarbowy wymaga od założycieli firm w okresie pierwszych dwóch lat miesięcznego zgłoszenia i wysyłania deklaracji VAT – zeznania podatkowego od towarów i usług. Zgłoszenie to należy wnieść do urzędu drogą elektroniczną do 10. następnego miesiąca. W przypadku gdy 10. to dzień wolny od pracy, wystarczy, by zgłoszenie zostało przesłane następnego dnia roboczego. Jeżeli zgłoszenie dojdzie do urzędu z opóźnieniem (nawet 1-dniowym), należy liczyć się karą z powodu zbyt późnego złożenia deklaracji.

Zagranica

Jeżeli przedsiębiorca nabywa udziały w działalności zagranicznej spółki, zobowiązany jest powiadomić o tym pisemnie niemiecki urząd skarbowy według § 138 ordynacji podatkowej (Abgabenordnung). Jeśli nie dokona on rejestracji tejże nowej działalności, grożą kary pieniężne. Również w przypadku kontaktów i relacji z zagranicznymi klientami niemiecki przedsiębiorca ma według § 90 art. 2 prawa o ordynacji podatkowej zwiększony współudział w sprawach związanych z podatkiem. Gdy przedsiębiorca zakłada równocześnie w Niemczech i za granicą firmę, a oba te przedsiębiorstwa łączą stosunki gospodarcze, to ma on obowiązek prowadzenia dokumentacji zgodnie z § 90 art. 3 ordynacji podatkowej (Abgabenordnung).

Kontrola

Przedsiębiorcy muszą się spodziewać, że Finanzamt sprawdza dochód ich firmy w ramach kontroli podatkowej. W przypadku kontroli właściciel firmy ma obowiązek odpowiadać na pytania i przedłożyć wymagane przez urzędnika dokumenty. W tym celu urząd skarbowy ma prawo sprawdzić i wejść na oprogramowanie księgowe danego przedsiębiorstwa. Wszelkie koszty występujące w ramach kontroli wraz z kosztami personelu jej dokonującego ma obowiązek ponieść właściciel. Kto opóźnia cały wyżej wymieniony proces kontroli i zwleka z przedstawieniem wymaganych dokumentów, powinien się liczyć z karą pieniężną od 2500 € do 250 000 €.

Prowadzenie księgowości

Czy to rachunek zysków i strat czy bilans – Finanzamt wymaga kompletnej księgowości. W razie gdy dochody w sposób nieprzypadkowy nie zostaną zaksięgowane ze względu na brak dowodów bądź wydatki zostaną zawyżone, urząd określa księgowość jako wykonaną nieprawidłowo i sam szacuje zysk oraz wydatki.

Przechowywanie dokumentacji

Przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywać dokumentację od sześciu do dziesięciu lat. W razie gdy urząd ze względu na brak dokumentu nie może dokonać kontroli, grożą przedsiębiorcy szacunkowe określenia zysków i strat.

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego

Samodzielni przedsiębiorcy muszą składać coroczne zeznanie podatkowe. Termin, w jakim muszą je wykonać, to 31.05. następnego roku. Jeżeli z jakiegoś powodu niemożliwe jest złożenie zeznania podatkowego za dany rok do określonego terminu, należy złożyć wniosek o przesunięcie terminu. Jeśli przedsiębiorca poda odpowiednią argumentację (np. z powodu dużej ilości zleceń lub z powodu braku rachunków), otrzymuje przesunięcie terminu do dnia 30.09. Po otrzymaniu kolejnych powiadomień i ich zignorowaniu należy liczyć się z szacunkowym zeznaniem podatkowym wykonanym przez urząd, jak i z karą nałożoną za niedotrzymanie terminu.

Czego należy przestrzegać?

Jeżeli przedsiębiorca planuje odliczyć wydatki związane z działalnością firmy, powinien posiadać odpowiednie dowody. Z tego powodu nie tylko musi zachować rachunki przez 10 lat, ale również wykazać, że istniało określone zapotrzebowanie firmy na konkretny zakup.

Praktyczna wskazówka

Po otrzymaniu informacji o założeniu firmy urząd skarbowy wysyła ankietę (Fragebogen), w której młody przedsiębiorca musi wykazać szacunkowe zyski i straty w pierwszym i drugim roku działalności oraz określić rodzaj działalności. Pomimo wszelkiej motywacji zysk powinien być określony jako „0”, gdyż na podstawie szacunkowych danych o zyskach i stratach urząd nakłada kwartalne płatności podatku dochodowego (Einkommen lub Körperschaftsteuer). Można tego uniknąć, określając swoje dochody bardzo ostrożnie.


W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.