Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Możliwe podwójne obywatelstwo

Dla dzieci obcokrajowców które urodziły się z Niemczech zostanie zniesiony obowiązek wyboru obywatelstwa. Dotychczas do 23. roku życia takowe osoby musiały zdecydować się na jeden kraj, teraz ma się to zmienić.

Rząd przyjął zmiany dotyczące obywatelstwa już 3. lipca 2014 roku, a od 20. grudnia mają one moc prawną. W myśl nowych przepisów, dzieci obcokrajowców które urodziły się z Niemczech nie będą dłużej musiały się ustosunkowywać do wyboru obywatelstwa. Dotychczas przepis ten dotyczył wszystkich pociech urodzonych w Niemczech których rodzice nie byli obywatelami Niemiec.

W myśl nowego prawa, zwolniona z obowiązku wyboru obywatelstwa będzie każda osoba która dorastała w Niemczech i wraz z ukończeniem 21. roku życia przebywała na terenie kraju przez minimum 8 lat. To samo dotyczy wszystkich tych którzy przynajmniej przez 6 lat uczęszczali do niemieckich szkół oraz osób które uzyskały w Niemczech wykształcenie zawodowe (Berufsausbildung) lub ukończyły szkołę (Schulabschluss).

Urząd odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków (Bundesverwaltungsamt) może nawet przed ukończeniem 21. roku życia przyznać danej osobie obywatelstwo, jeśli ta złoży takowy wniosek. Wraz z przekroczeniem progu wiekowego, automatycznie rozpoczyna się proces przyznawania obywatelstwa – jeśli urząd jest w posiadaniu odpowiednich informacji, dana osoba nie będzie musiała przedkładać dodatkowych dokumentów. W pozostałych przypadkach trzeba będzie udowodnić swój pobyt na terenie Niemiec na podstawie wyżej wymienionych kryteriów.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.