Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Проте, на витрати роботодавців впливають не тільки відсутність працівників на робочому місці. Багато працівників, незважаючи на хворобу, вирішують вийти на роботу – через страх втратити свою посаду  або з приводу погано зрозумілої лояльності по відношенню до роботодавця. Така поведінка завдає ще більшої шкоди, оскільки хворий працівник менш ефективний, робить більше помилок і може заразити інших працівників на робочому місці.

Робота під час хвороби також збільшує ризик нещасливих випадків. У зв’язку з зазначеним напрошується питання, як це регулюється з юридичної точки зору. За яких обставин працівник повинен піти на лікарняний? Чи може роботодавець відправити працівника додому, якщо з’явився він на роботі хворий? Чи можна повернутися до роботи перед  закінченням лікарняного?

Коли потрібно повідомити про хворобу?

Якщо працівник нездатний до виконання праці, повинен негайно повідомити про це шефа – не пізніше, початку робочого дня в перший день хвороби.  Інформація може бути передана по телефону, електронною поштою або навіть за допомогою SMS або месенджера WhatsApp. Однак працівник повинен бути впевнений, що роботодавець отримав його повідомлення. Коли потрібно брати лікарняний? Лікарняний лист, виданий лікарем (німецький Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung – AU), через свій колір також називається жовтою довідкою, повинен бути поданий, якщо хвороба триває більше трьох днів. Проте в окремих випадках роботодавець може вимагати медичну довідку вже в перший день хвороби. Якщо роботодавець хоче, щоб лікарняний був донесений всіма працівниками ще раніше,повинен отримати згоду ради підприємства.   

Коли працівник повинен подати продовження лікарняного?

У разі наступного продовження лікарняних повинна бути збережена безперервність.  Якщо, наприклад, дана особа нездатна до роботи до понеділка включно і надалі не видужала, повинна вона представити наступний лікарняний, який діє з вівторка. Це також стосується лікарняних, що перевищують термін 6 тижнів, після чого працівник більше не має права на виплату лікарняних. Однак відсутність безперервності лікарняних може призвести до втрати грошової допомоги по хворобі – часом вистачить лише один день перерви.

Чи може роботодавець звільнити хворого працівника?

Існує загальна помилкова думка, що під час хвороби працівники захищені від звільнення. Тим часом, виявляється, що роботодавець може в будь-який момент розірвати трудовий договір, якщо не застосовується статутна заборона на припинення трудових відносин, як у випадку членів робочої ради. При деяких вкрай обмежених обставин, роботодавець може навіть розірвати договір саме з приводу хвороби! До такого повороту справи може дійти, наприклад,  у випадку зловживання працівником алкоголем, прогноз якого на майбутнє залишається негативним, і одночасно можна очікувати, принаймні 6 тижнів відсутності протягом року.  Це означає високі витрати на оплату лікарняних та відчутну економічну втрату для підприємства.

Чи можна працювати під час лікарняного?

В трудовому законодавстві, лікарняний лист виконує дві функції. По-перше, підтверджує, що працівник  на лікарняному не здатний працювати. По-друге, прогнозує, як довго такий стан може тривати. Цей прогноз може бути більше-менш точним. Лікарняний не є забороною на виконання роботи, ніщо не заважає вам, у разі швидкого одужання, повернутися до роботи ще до закінчення терміну лікарняного. Ви навіть зобов’язані повернутися до роботи, коли вже повністю будете здорові. Навіть якщо лікар вважає, що повернення до роботи може шкідливо вплинути на стан вашого здоров’я, тільки ви можете вирішити, чи повернетеся до роботи раніше чи ні.

Чи може роботодавець відправити хворого працівника на дому?

Якщо працівник хоче працювати і вийшов на роботу, незважаючи на хворобу, роботодавець  має повне право відправити такого працівника додому.  Роботодавці зобов’язані турбуватися  про свій персонал. Це стосується як і хворого працівника, так і його колег по роботі. Таким чином, роботодавець, по суті, може самостійно вирішувати, чи здатний працівник, який отримав лікарняний виконувати роботу, чи буде безпечніше відправити його додому. Слід також пам’ятати, про величезну відповідальність перед третіми особами, якщо хворий працівник спричинить помилку в процесі виконання службових обов’язків.

Хвороба під час відпустки – що ж тоді?

Працівник, який захворів під час відпустки, має право використовувати її в іншому терміні. Це регулюється Федеральний закон про відпустку, параграф 9. Працівник повинен негайно, у перший день хвороби, повідомити про це роботодавця. Крім того, у перший день хвороби працівник повинен звернутись до лікаря, який підтвердить його непрацездатність. У разі перебування за кордоном необхідно обов’язково звернути увагу, щоб непрацездатність була чітко зазначена на виданому лікарем документі.

 

 

 

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!