Витрати на працівника коштують певну суму грошей, яка включає в себе, його заробітну плату і додаткові витрати у вигляді соціальних внесків, що сплачуються роботодавцем. У свою чергу, як роботодавець, ви очікуєте від кожного працевлаштованого отримати віддачу, яка принесе користь, що значно перевищує понесені кадрові витрати. Тоді кожен працівник вносить свій вклад, що сприяє досягненню отримання вами прибутку та економічного успіху підприємства. Крім того, ви хочете на довший час працевлаштовувати працівників і затримати їх також тоді, коли компанія, наприклад, має тимчасові труднощі, а її результати тимчасово не надто оптимістичні. З цієї причини, в так звані хороші часи, кожен з працівників повинен в деякій мірі заробити на себе “на запас”, щоб ви могли працевлаштовувати його також в гірші часи, коли витрати на нього тимчасово будуть вищі, ніж прибуток, який він генерує.
Основний принцип
На сервісних підприємствах і фірмах в Німеччині без істотних змінних витрат, достатньо, якщо кожен працівник виробить додатковий оборот удвічі більше його особових коштів. При цьому він несе не тільки власні витрати, але й сприяє покриттю постійних витрат підприємства.
У виробничих, ремісничих чи торговельних підприємствах працівники додатково генерують змінні витрати, пов’язані, наприклад, з придбанням матеріалу або товарів. Ці витрати повинні бути включені до вищезгаданого обороту (вдвічі більше витрат на персонал). Наприклад: Працівник обходиться 40 000 євро на рік і продає товар, покупка якого додатково коштує близько 25 000 євро на протязі року. Таким чином, він повинен продукувати додатковий оборот у розмірі 105 000 євро (особисті витрати × 2 плюс 25 000 євро витрати на товар). Якщо неможливо досягти вищевказаних результатів, варто задуматися про те, як зменшити витрати на персонал. Перевагою може бути те, що працівник безпосередньо сприяє виробленню обороту або економить витрати. Цю перевагу слід вираховувати індивідуально для кожного підприємства.
Як правильно розрахувати витрати на персонал в Німеччині?
Для того, щоб мати можливість повністю розрахувати склад витрат на конкретного працівника, необхідно враховувати всі нижченаведені витрати, враховуючи річні затрати.
- заробітна плата брутто
- страхові внески на соціальне забезпечення, що сплачуються роботодавцем,
- розмір яких залежить від щомісячного доходу брутто; внески з заробітної плати в 2019 році: пенсійне страхування 9,3%, медичне страхування 7,3%, страхування від безробіття 1,25%, страхування по догляду за хворими 1,525%; загалом – це становить 19,375% від заробітної плати брутто
- внески U1, U2, U3, що гарантують роботодавцю повернення частини витрат у разі певних життєвих ситуацій; їх висота змінна, оскільки лікарняні каси стягують різні ставки
- профспілкові внески, що сплачуються за кожного працівника
- можливий додаток до відпустки та/або різдвяна премія (13 зарплата)
- можливі додаткові соціальні виплати (добровільні або згідно з колективним договором), як, наприклад, грошова сімейна допомога, програми заощаджень для працівників, пенсійне забезпечення, пільгові кредити для працівників і т.д.
- витрати, пов’язані з виплатою заробітної плати за час хвороби працівника, або відсутністю на роботі по іншій причині
- навчання, підвищення кваліфікації
- витрати на оплату службових відряджень, транспортні витрати та витрати для відвідування та обслуговування клієнтів
Вказівка
Під час планування варто подумати також про можливі підвищення заробітної плати, що виникають з колективних договорів. Щоб об’єктивно оцінити їх висоту, можна скористатися, наприклад, середнім зростанням заробітної плати на протязі останніх 2-3 років. Крім прямих витрат на персонал, необхідно також брати до уваги допоміжні витрати, наприклад, оснащення робочого місця. Тут необхідно враховувати наступні позиції:
- податкові відрахування на необхідне обладнання, таке як офісні меблі, комп’ютер, службовий автомобіль
- оренда офісу і додаткові витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень, прибирання об’єкта та інші платежі
- інші витрати, такі як професійна література, канцелярські товари та кошти експлуатації транспортного засобу
- можливі витрати, розмір яких неможливо точно передбачити, наприклад, на подарунки; як „буфер” тут можна застосувати єдину ставку
Розрахунок і наближене визначення витрат на персонал
Якщо ви вже визначили загальні витрати на персонал, то в майбутньому ви зможете швидко обчислити приблизну вартість загальних витрат (нового) працівника в Німеччині. Для цього необхідно порівняти загальні витрати на працівника з його річною зарплатою брутто.