На жаль, цього не завжди достатньо. Особи, які потребують додаткової відпустки, можуть подати заяву про тимчасове звільнення від роботи, тим самим відмовитись від винагороди за період, протягом якого вони не працюватимуть. Причини використання відпустки без збереження заробітної плати можуть бути самими різними, наприклад, подорож, навчання, раптова, випадкова подія, похорон, догляд за дитиною, догляд за членом сім’ї, навчання, так звана відпустка sabbatical, метою якої є відпочинок і відновлення сил. У всіх випадках роботодавець і працівник повинні звернути увагу на наступне.
Відпустка без збереження заробітної плати (безоплатна відпустка) в Німеччині
При використанні відпустки без збереження заробітної плати, трудові відносини не припиняються. Однак, працівник не зобов’язаний в цей період виконувати роботу, а роботодавець не виплачує йому узгоджену зарплату. Працівнику також не виплачується заробітна плата за період хвороби та надбавки за роботу в неділю та святкові дні. Працевлаштована особа, як і раніше не може порушити підписаного договру про заборону конкуренції та має обов’язок дотримуватися конфіденційності інформації. У свою чергу роботодавець все ще зобов’язаний піклуватися про працівника. Якщо на підприємстві застосовується правова система захисту працівників від звільнення, вона також залишиться збережена на час відпустки без збереження заробітної плати.
Чи працівник в Німеччині має право на відпустку без збереження заробітної плати?
Ні. Працівник, по суті, не має встановленного законом права на відпустку без збереження заробітної плати. Рішення про надання додаткових вихідних днів залежить тільки від доброї волі вашого роботодавця, котрий самостійно оцінює, наскільки обставини або причини поважні для надання працівнику такої відпустки. Якщо він не виразить своєї згоди, працівник зобов’язаний з’являтися на робочому місці. В іншому випадку ми будемо мати справу з відмовою працівника від виконання роботи, що може стати прямою причиною звільнення. Існує, однак, багато винятків. Особливі приписи можуть бути включені, наприклад, до колективного трудового договору, заводського або трудового договору. Прикладом може служити колективний трудовий договір, який містить такий запис:”у разі появи важливих причин, працівники можуть отримати відпустку за власний рахунок без збереження заробітної плати”. Такою важливою причиною можуть бути, наприклад, раптові сімейні обставини або професійне навчання. Наприклад, батьки маленьких дітей часто вирішують взяти відпустку без збереження заробітної плати після використання основної відпустки по догляду за дитиною. Мати або батько як і раніше можуть залишатися вдома, займаючись своїм потомством. Варто пам’ятати, що і в таких ситуаціях роботодавець має право відмовити у відпустці за свій рахунок, наприклад, коли компанія бореться з проблемою нестачі кадрів. У більшості випадків обидві сторони швидко приходять до взаєморозуміння. Важливо, щоб взаємні домовленості були укладені в письмовій формі.Це дозволить уникнути будь-якого непорозуміння в майбутньому.
Чи може працівник отримати відпустку без збереження заробітної плати у зв’язку з хворобою дитини?
Так. Кожен з батьків може подати заяву на відпустку без збереження заробітної плати для догляду за хворою дитиною тривалістю до 10 днів на рік. Одинокі батьки, мати, батько, що виховує дитину без матері, можуть отримати таку відпустку до 20 календарих днів. Якщо батьки мають декілька дітей, можуть залишатися вдома до 25 днів на рік, а якщо вони ще одинокі батьки – 50 днів. Однак, це стосується лише дітей віком до 12 років, які були зголошені одним із батьків до загальнобов’язкового соціального страхування і для яких не можна організувати іншого виду догляду. Також необхідно представити медичну довідку. Правова основа для отримання відпустки не має законної сили у разі закриття ясел або дитячого садка через попереджувальний страйк. З іншого боку, у таких випадках ми також маємо справу з „важливою причиною”. Таким чином, один з батьків може бути відсутнім на роботі, якщо не зміг організувати догляд за своєю дитиною і завчасно повідомив про це роботодавця. Роботодавець не може тоді оголосити догану ані тим більше розірвати трудовий договір.
Чи працівник має право на відпустку без збереження заробітної плати по догляду за хворим членом сім’ї?
У цьому випадку застосовується Закон про право на тимчасовий догляд (нім. Pflegezeitgesetz), який набув чинності в 2008 році. Відповідно до його положень, працівники можуть отримати до 10 днів на рік відпустку без збереження заробітної плати для догляду за хворим родичем. У фонді по догляду (нім. Pflegekasse) можна подати заяву на допомогу по догляду за членом сім’ї, отримуючи від 90 до 100% чистого заробітку ( нетто-заробітку), втраченого у зв’язку з відсутністю на роботі. Це можливо лише для найближчих родичів. До них відносяться подружжя або партнери, діти, батьки, бабусі і дідусі, брати, сестри, усиновлені діти або які знаходяться в прийомних сім’ях, све́кор і свекру́ха, тесть і те́ща, подружжя або партнери своєї дитини. Особи, які довший час повинні доглядати вдома за тяжкохворим родичем, можуть отримати до 6 місяців відпустки за свій рахунок. Треба враховувати, що описане вище право стосується лише підприємств з числом працюючих від 15 осіб.
Яких принципів повинні дотримуватися роботодавці?
У трудових відносинах дуже важливим є принцип рівного ставлення. Роботодавець міг його порушити, коли регулярно надавав відпустку без збереження заробітної плати одному працівнику, відмовляючи у свою чергу, іншому працівнику у подібній ситуації. Крім того, слід пам’ятати, що в кризовій ситуації роботодавець повинен виконати свій обов’язок, оточити працівника особливою турботою, наприклад, коли затопили квартиру підлеглого або скасували рейс і він застряг в аеропорту на зворотному шляху з відпустки. Також подібні, непередбачені випадки, можуть іноді бути передумовою для відпустки за свій рахунок. А чи може роботодавець відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати проти його волі? Ні. Для цього немає правових підстав. Ініціатива скористатися відпусткою за свій рахунок завжди має виходити від працівника. Висилати працівника у відпустку за свій рахунок (відправляти його примусово, не отримавши згоди) роботодавець не має права.
Страхування працівників під час відпустки без збереження заробітної плати
Загальний обов’язок соціального і медичного страхування дійсний лише протягом перших 4 тижнів відпустки за свій рахунок. Після закінчення цього періоду, роботодавець повинен звернутись до органу соціального захисту і зняти працівника з реєстрації, а трудові відносини офіційно вважатимуться перерваними. З цього моменту працівник повинен самостійно подбати про забезпечення себе соціальним і медичним страхуванням. Найбільш поширеним варіантом є сімейне страхування, для членів родини застраховних і працевлаштованих осіб. Для добровільно застрахованих осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність, нічого не змінюється. Вони продовжують сплачувати свої страхові внески. При довготривалій відпустці це може бути проблематичним, адже незважаючи на відсутність доходу, страхові внески потрібно буде регулярно сплачувати. Роботодавець, під час відпустки за свій рахунок, не повинен сплачувати внески на соціальне страхування, оскільки в цей час він не виплачує працівникові заробітну плату.
Чи під час відпустки без збереження заробітної плати працівник зберігає право на щорічну основну відпустку?
Ні. Відсутність трудової діяльності прирівнюється до відсутності права на відпустку. Щорічна відпустка не нараховується за період, у якому особа перебувала у відпустці за свій рахунок.