Що таке Kurzarbeit в Німеччині?
Kurzarbeit – це тимчасова неповна зайнятість, що означає тимчасове скорочення стандартного (звичайного) робочого часу співробітників підприємства, пов’язане з простоєм виробництва.
У режим тимчасової неповної зайнятості можуть бути переведені всі або тільки частина найманих працівників і співробітників; при цьому співробітники або працюють менше годин на тиждень, ніж обумовлено в трудовому договорі, або не працюють зовсім. Співробітники, що знаходяться в режимі тимчасової неповної зайнятості, мають право на компенсацію заробітної плати, яку не отримують у зв’язку з тимчасовою відсутністю роботи.
Чи можна виконувати понаднормові години (нім . Überstunden) під час Kurzarbeit?
По суті, це суперечить меті введення скороченого робочого часу, тому це заборонено. Однак, існує кілька винятків:
- Якщо у період введення скороченого робочого часу компанія отримала багато термінових замовлень.
- Понаднормові повинні бути нав’язані тільки у виняткових ситуаціях. В іншому випадку, робота у режимі Kurzarbeit може бути оскаржена. Якщо ситуація буде повторюватися регулярно, компанія може втратити право функціонувати в скорочений час роботи. Що цілком може призвести до кримінальної відповідальності.
Що робити у випадку, якщо керівництво, незважаючи на роботу за скороченим часом, вимагає від підлеглих понаднормових?
В будь-якому випадку, спочатку слід поговорити з роботодавцем. Якщо це одинична та необхідна ситуація, то можливе виконання понаднормових.
Однак, у разі повторення подібних прохань, працівник має повне право відмовитися від їх виконання. Таким чином, він захищає себе від звинувачення в скоєнні злочину. Найнятий може бути звинувачений у співучасті в шахрайстві.
Також, доброю порадою буде поговорити з заводським радою або адвокатом, що спеціалізуються на трудовому праві.
Чи оплачуються понаднормові, що виконуються під час Kurzarbeit?
Якщо це можливо, працівник повинен отримати вирівнювання годин на рахунку робочого часу. Виплата понаднормових означає зниження допомоги. Розмір оплати понаднормових розраховується на основі валової заробітної плати та договірних угод.