На це чітко вказав Федеральний суд (нім. Bundesgerichtshof) в одному з нещодавніх судових процесів.
Тим не менш, клієнт, безумовно, може вимагати від майстра певний перелік виконаних робіт у рахунку, який він виставляє. Наскільки детальним повинен бути рахунок-фактура у випадку з погодинною оплатою? Нещодавно Федеральний суд у Карлсруе виніс рішення з цього питання.
Коли майстри повинні деталізувати рахунки?
РІшення не містить загальних рекомендацій про те, чи має бути деталізована рахунок-фактура та в якій мірі. Безумовно, замовник може вимагати від майстра виставити детальний рахунок. Якщо клієнт має намір скористатися податковими пільгами, такими як Handwerkerbonus на ремонт, він, звичайно, може вимагати від майстра рахунок-фактуру із чітко визначеними витратами на заробітну плату та матеріальними витратами, навіть якщо така домовленість не була досягнута заздалегідь. Однак для такого розподілу не потрібно вказувати точного визначення часу для кожного окремого етапу роботи. Якщо немає іншої домовленості, слід вказати лише загальну кількість годин, відведених на відповідну роботу. Відповідно до судової практики, попередня домовленість з клієнтом не є обов’язковою, але рекомендована на практиці, щоб уникнути непорозумінь. Однак, навіть, за відсутності такого договору додатковим обов’язком підприємця є надання клієнту можливості отримати деталізований рахунок-фактуру, якщо це дозволить йому скористатися податковими пільгами. Клієнт також має право не здійснювати оплату, поки не отримає відповідний рахунок -фактуру він майстра.
Як майстрам правильно оформити рахунок-фактуру?
Часто буває так, що майстри, з одного боку, вказують конкретну кількість годин, а з іншого –деталізують вартість використаних матеріалів.
Однак майстер може також зробити розподіл у відсотковому співвідношенні. Тоді він вписує в рахунок-фактуру, який відсоток від загальної суми призначено на оплату праці, а який – на матеріали.
Що має містити рахунок-фактура, виставлена майстром?
Яка інформація повинна знаходитись у рахунку-фактурі майстра? Важливе значення має загальна сума рахунку-фактури.
Якщо загальна сума рахунку не перевищує 250 євро, достатньо вказати такі дані:
- повна назва та адреса виконавця, що надає послуги,
- дата виставлення рахунку-фактури,
- опис послуг, включаючи кількість та опис товарів, що поставляються, або обсяг та вид інших послуг,
- винагорода та сума податку, що підлягає сплаті за постачання товарів або надання послуг, виражена загальною сумою із зазначенням застосованої ставки податку або, у випадку звільнення від оподаткування, із зазначенням на те, що доставка товарів або послуг звільнена від оподаткування.
Якщо загальна сума перевищує 250 євро, необхідно також вказати наступну інформацію:
- податковий номер або ідентифікаційний номер ПДВ, присвоєний податковою інспекцією підприємцю,який надає послугу,
- номер рахунку-фактури,
- дата, коли було здійснено поставку або надано послугу
- винагорода за доставку або іншу послугу із зазначенням застосованих податкових ставок та індивідуальних податкових пільг, а також будь-яке зменшення винагороди погоджене заздалегідь, за умови, що воно ще не було враховано.
- ознайомлення отримувача послуг про обов’язок зберігання документів.
Найбільш перевіреним на практиці рішенням для майстра є виставлення всім своїм клієнтам єдиного шаблону рахунку-фактури, що містить усі дані, описані вище.