Зазвичай саме працівники переходять в іншу компанію. Однак трапляється, що і роботодавці іноді мають власні причини, щоб припинити трудові відносини зі своїм працівником. Для того, щоб звільнення з боку працедавця було законним, він повинен дотримуватися кількох правил.
Порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
За загальним правилом, роботодавець може звільнити працівника шляхом простого повідомлення про розірвання трудового договору з дотриманням законодавчо встановленого або узгодженого терміну попередження (нім. Kündigungsfrist). Якщо це стосується вас, то варто знати, що ви повинні отримати звільнення в письмовій формі, тобто на папері і з підписом. Електронного листа або навіть повідомлення, надісланого через WhatsApp, недостатньо. Повідомляючи про звільнення, роботодавець зазвичай повинен вказати причину звільнення. Але не завжди.
Коли звільнення має бути обґрунтованим?
- це стосується компаній, у яких працює більше десяти штатних працівників (за винятком стажерів),
- працівник, якого мають звільнити, пропрацював у компанії не менше шести місяців безперервно.
У цьому випадку при визначенні строку попередження про звільнення слід враховувати стаж роботи працівника. На відміну від працівників, які звільняються, роботодавці в певних ситуаціях можуть скористатися подовженим строком попередження про звільнення.
Які причини звільнення може назвати роботодавець?
Звільнення має юридичну силу лише тоді, коли воно є соціально виправданим. Тому компанія повинна надати причини для звільнення, які пов’язані з особою або поведінкою працівника або ґрунтуються на вимогах компанії.
Роботодавець може розірвати договір з особистих причин, наприклад, якщо стає очевидним, що ви як працівник технічно, фізично або особисто не підходите для виконання роботи. За певних обставин хвороба також може бути підставою для припинення трудових відносин.
Звільнення за погану поведінку можливе, якщо працівник, навмисно або з необережності не виконуєте свої обов’язки належним чином. До таких причин належать, наприклад, відмова від роботи, образи, симуляція хвороби або сексуальні домагання на робочому місці.
Компанії в Німеччині можуть звільнити працівників із виробничих причин, якщо, наприклад, виробництво переноситься за кордон, закриття компанії або частини компанії, об’єднання робочих ділянок, що призводить до скорочення штату.
Деякі причини, навіть, виправдовують звільнення без попередження, тобто негайне звільнення. До них відносяться, наприклад:
- шахрайство з робочим часом
- порушення правил конкуренції,
- постійна непрацездатність
- постійна відмова від виконання роботи
- грубе порушення обов’язку лояльності,
- фізична атака або образа роботодавця.
Як роботодавець повинен реагувати на позов про незаконне звільнення?
Якщо ви, як працівник, вважаєте, що звільнення було незаконним, ви можете подати скаргу до трудового суду протягом трьох тижнів з моменту отримання повідомлення про звільнення. У такій ситуації роботодавці вдаються до допомоги юриста з трудового права.
Це полегшує оформлення документів для судового розгляду та захищає компанію від помилок у листуванні з позивачем. Щоб забезпечити виконання звільнення працівника, незважаючи на судовий позов, роботодавець повинен детально обґрунтувати причини в суді.
Однак, як правило, доцільно шукати вирішення конфлікту з іншою стороною поза межами судової зали. Часто судовий спір закінчується виплатою вихідної допомоги, коли працівник отримує половину місячної заробітної плати за кожен рік, відпрацьований в компанії.
Які існують альтернативи звільненню?
Розірвання контракту не завжди має відбуватися з ініціативи роботодавця, якщо подальша співпраця його не влаштовує. Компанія також може запропонувати вам розірвати договір самостійно. У цьому випадку роботодавець і працівник домовляються про припинення існуючих трудових відносин за згодою сторін.
Перевагою такого рішення є те, що в такому випадку не потрібно дотримуватися терміну попередження. Також не має значення, чи маєте ви, як працівник, особливий захист від звільнення – наприклад, через вагітність, важку інвалідність або членство у виробничій раді.