Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zasiłek obywatelski na nowych zasadach

Będzie trudniej o zasiłek obywatelski Bürgergeld w Niemczech?

zasiłek obywatelski, bürgergeld, pomoc społeczna, sozialhilfe, cięcia
Foto: Pixabay
Rząd federalny chce odzyskać pieniądze od niesfornych świadczeniobiorców zasiłku obywatelskiego Bürgergeld. Władze chcą być bardziej rygorystyczne i wziąć pod włos bezrobotnych unikających podjęcia pracy. Dłuższe dojazdy do pracy również mają być brane pod uwagę.

Zasady przyznawania zasiłku obywatelskiego w Niemczech mają być bardziej rygorystyczne

Rząd federalny chce zaostrzyć przepisy, aby zachęcić więcej osób pobierających zasiłek obywatelski w Niemczech do podjęcia pracy. Wynika to z 31-stronicowego dokumentu koalicji rządzącej. Według agencji informacyjnej dpa, jest on już dostępny. 

Plany są częścią inicjatywy na rzecz wzrostu gospodarczego, która ma przede wszystkim ożywić niemiecką gospodarkę. „Aby utrzymać akceptację zasiłków i skłonić więcej osób dotkniętych bezrobociem do podjęcia pracy, konieczne jest ponowne wzmocnienie zasady wzajemności” brzmi w komunikacie.

Bürgergeld w Niemczech – oto zmiany planowane przez rząd

Dokument do któego dotarła prasa, określa między innymi regulacje dla świadczeniobiorców zasiłku obywatelskiego Bürgergeld w Niemczech. Oto co ma się zmienić:

  • W przypadku dziennego czasu pracy wynoszącego do sześciu godzin, czas dojazdu do pracy (podróż tam i z powrotem) wynoszący dwie i pół godziny jest do zaakceptowania. W przypadku dłuższego czasu pracy dopuszczalny jest również trzygodzinny dojazd do pracy.
  • Urząd pracy powinien mieć możliwość poszukiwania pracy dla bezrobotnych w promieniu 50 kilometrów od ich miejsca zamieszkania.
  • Każdy, kto odmawia podjęcia pracy „bez ważnego powodu”, powinien „liczyć się ze obniżkami zasiłku obywatelskiego”.
  • Zanim będzie można ubiegać się o zasiłek obywatelski, dotknięci bezrobociem powinni najpierw wykorzystać swoje istniejące aktywa. Świadczenia emerytalne pozostają z tego wyłączone.

Minister broni planów

Federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann również broni planów. „Ci, którzy dobrowolnie pracują więcej, będą mieli więcej netto z brutto. Ci, którzy nie mają ochoty pracować, mimo że mogliby, zostaną skonfrontowani z surowszymi zasadami dotyczącymi zasiłku obywatelskiego” – napisał na Platformie X. „Jest to sprawiedliwe społecznie i mądre ekonomicznie w czasach niedoboru siły roboczej”. 

Źródło: spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.