Czym jest Bürgergeld, czyli zasiłek obywatelski w Niemczech?
Bürgergeld jest ważnym świadczeniem socjalnym w Niemczech. Służy on zagwarantowaniu godnego minimum socjalnego dla osób, które nie są w stanie utrzymać się z własnych pieniędzy.
Powodów jest wiele. Ludzie tracą pracę, muszą przestać pracować lub nie mogą już pracować z powodu przewlekłej choroby. Pandemia pokazała również, jak szybko ludzie mogą znaleźć się w potrzebie nie z własnej winy.
Komu przysługuje zasiłek obywatelski w Niemczech?
Zasiłek obywatelski jest wypłacany każdemu, kto jest zdolny do pracy i nie może utrzymać się z własnych środków. Jest on również wypłacany tylko wtedy, gdy inne priorytetowe świadczenia, takie jak zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), zasiłek mieszkaniowy (Wohngeld) lub dodatek na dziecko (Kinderzuschlag), nie są wystarczające do godnego życia. Każdy, kto pierwotnie był uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych II lub zasiłku socjalnego, jest teraz uprawniony do Bürgergeld.
Bürgergeld – jakie są wymagania?
Możesz otrzymać zasiłek obywatelski, jeśli jesteś zdolny do pracy i uprawniony do świadczeń, a zatem spełniasz co najmniej następujące warunki:
- Masz co najmniej 15 lat i nie osiągnąłeś jeszcze granicy wieku uprawniającej do emerytury.
- Mieszkasz w Niemczech.
- Możesz pracować co najmniej trzy godziny dziennie.
- Ty lub członkowie Twojej wspólnoty potrzeb potrzebujecie pomocy.
Potrzeba pomocy oznacza, że Twój dochód lub dochód Twojej wspólnoty potrzeb jest poniżej minimum socjalnego i nie jesteś w stanie pokryć kosztów utrzymania z własnych środków.
Zdolność do pracy oznacza, że żadna choroba ani niepełnosprawność nie uniemożliwia podjęcia pracy. Osoby niezdolne do pracy również mogą otrzymać Bürgergeld, jeśli żyją we wspólnocie potrzeb z osobą zdolną do pracy i uprawnioną do zasiłku.
Jaki dochód jest brany pod uwagę?
Zasiłek obywatelski otrzymują tylko osoby w potrzebie. Oznacza to, że przed otrzymaniem wsparcia finansowego należy zawsze wykorzystać własne środki. Dochód to zasadniczo wszystkie wpłaty, które otrzymujesz. Dochód obejmuje na przykład:
- wynagrodzenie z pracy,
- świadczenia zastępujące dochód, takie jak zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek rodzicielski lub zasiłek chorobowy,
- dochód z wynajmu i dzierżawy,
- alimenty, Kindergeld, emerytury,
- dochód z aktywów kapitałowych i odsetek,
- zwrot podatku, odprawy i
- zasiłek na szkolenie zawodowe, zasiłek szkoleniowy lub BAföG.
Urząd Pracy odlicza od dochodu zasiłki (potrącenia) i wydatki.
Jakie aktywa można posiadać?
Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest zależny od Bürgergeld, może zachować swoje oszczędności w pierwszym roku pobierania świadczenia, tzw. okresie oczekiwania. Aktywa muszą być wykorzystane tylko wtedy, gdy przekraczają 40 000 euro. Kolejne 15 000 euro pozostanie chronione dla każdej dodatkowej osoby.
W okresie oczekiwania rzeczywiste koszty zakwaterowania pokrywa urząd pracy. Koszty ogrzewania są jednak pokrywane tylko w rozsądnym zakresie, aby zachęcić do oszczędnego korzystania z energii.
Jak można ubiegać się o zasiłek obywatelski w Niemczech?
Osobiście: Możesz umówić się na spotkanie w lokalnym urzędzie pracy i osobiście odebrać wniosek o zasiłek obywatelski, wypełnić go, a następnie oddać.
Pocztą elektroniczną lub tradycyjną: Możesz wypełnić dokument PDF na stronie internetowej agencji pracy Bundesagentur für Arbeit, który możesz wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną do swojego urzędu pracy.
Online: Możliwe jest również złożenie wniosku o Bürgergeld online. W takim przypadku nadal będziesz musiał jednak dostarczyć brakujące dokumenty pocztą lub osobiście.
W przypadku ubiegania się o podstawowe wsparcie dochodu (niem. Grundsicherung) musisz podać swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia i wielkość gospodarstwa domowego. Tak zwana wspólnota potrzeb odgrywa kluczową rolę w przypadku zasiłku obywatelskiego. Na przykład, jeśli masz dzieci lub współmałżonka, który zarabia pieniądze. Urząd pracy uwzględnia wspólnotę potrzeb w swoich obliczeniach dotyczących wypłat zasiłku obywatelskiego.
Powiadomienie o przyznaniu lub nieprzyznaniu zasiłku obywatelskiego Bürgergeld
Po złożeniu wniosku otrzymasz pisemną odpowiedź z urzędu pracy. Odpowiedź ta nazywana jest Bescheid. Powiadomienie stanowi decyzję w sprawie wniosku.
Otrzymasz powiadomienie, jeśli Twój wniosek zostanie zatwierdzony, lub jeśli wniosek zostanie odrzucony, lub tylko częściowo zatwierdzony, lub jeśli kwota świadczenia ulegnie zmianie. Otrzymasz również powiadomienie, jeśli niesłusznie otrzymałeś zasiłek. W takim przypadku urząd pracy poinformuje Cię, jaką kwotę musisz zwrócić.
Każdy, kto jest zależny od zasiłku obywatelskiego, może zachować swoje oszczędności w okresie oczekiwania. Majątek może być wykorzystany tylko od 40.000 euro i od 15.000 euro na każdą dodatkową osobę we wspólnocie potrzeb.
Bürgergeld jest zwykle przyznawany na dwanaście miesięcy. W wyjątkowych przypadkach świadczenia mogą być również przyznawane na krótsze okresy, zwykle na sześć miesięcy.
Jest to tak zwany okres autoryzacji (niem. Bewilligungszeitraum). Jeśli po upływie tego okresu nadal jesteś zależny od podstawowego wsparcia dochodu, musisz złożyć wniosek o kontynuację świadczenia. Twój urząd pracy wykorzysta informacje podane we wniosku o dalsze zatwierdzenie, aby sprawdzić, czy i w jakim zakresie zasiłek obywatelski może być nadal wypłacany.
Jakich dokumentów wymaga urząd pracy?
Aby otrzymać zasiłek obywatelski Bürgergeld, musisz przedłożyć szereg dokumentów. Oprócz wniosku o zasiłek obywatelski, urząd pracy wymaga:
- kopię dowodu tożsamości (lub zaświadczenie o zameldowaniu, nie starsze niż trzy miesiące)
- umowę najmu, dowód kosztów ogrzewania i dowód wysokości miesięcznych kosztów dodatkowych oraz – jeśli posiadasz – zawiadomienie o zasiłku mieszkaniowym.
- wyciągi bankowe z ostatnich trzech miesięcy
Jeśli wnioskujesz o kontynuację świadczenia, będziesz potrzebował dodatkowych dokumentów, takich jak informacja, czy zmieniła się Twoja wspólnota potrzeb. Może to mieć miejsce na przykład w przypadku wyprowadzki dziecka z domu.
Czy istnieje bonus na kwalifikacje i dalsze szkolenie?
Bürgergeld zapewnia większe wsparcie dla dalszego szkolenia zawodowego. Obowiązuje zasada „szkolenia przed podjęciem pracy tymczasowej”. Każdy, kto chce nadrobić kwalifikacje zawodowe, otrzyma pełne finansowanie na czas trwania dalszego szkolenia – na przykład przez trzy lata zamiast dwóch.
Każdy, kto najpierw musi poprawić podstawowe umiejętności, takie jak czytanie, matematyka lub umiejętności informatyczne, może otrzymać na to dofinansowanie. Dodatkowy miesięczny dodatek szkoleniowy w wysokości 150 euro jest wypłacany za udział w dalszym szkoleniu związanym z kwalifikacjami.
Czy zasiłek obywatelski może zostać obniżony?
Tak, świadczenia mogą zostać obniżone w przypadku naruszenia obowiązków i niezarejestrowania się od początku otrzymywania świadczenia. W przypadku niedopełnienia obowiązku i niezgłoszenia się do urzędu pracy w uzgodnionym terminie, standardowy wymóg może zostać obniżony o dziesięć procent na okres jednego miesiąca.
W przypadku pierwszego naruszenia obowiązku, np. odmowy przyjęcia rozsądnej oferty pracy, standardowy wymóg zostanie zmniejszony o 10% na jeden miesiąc. W przypadku drugiego naruszenia obowiązków jest to 20 procent przez dwa miesiące, a w trzecim etapie 30 procent przez trzy miesiące.
Źródło: t-online
Zdjęcie: freepik