«Нестача кваліфікованих працівників загрожує нашому соціальному благополуччю, як колись масове безробіття», — попереджає Олівер Цандер, представник Організації роботодавців металургійної та електротехнічної промисловості Німеччини (нім. Gesamtmetall).
Центральна асоціація німецьких ремесел (Zentralverband des Deutschen Handwerks) повідомляє, що сьогодні бракує 250 000 кваліфікованих працівників та 20 тисяч навчальних вакансій щороку залишаються незаповненими. Проблема постійно зростає, оскільки кількість пенсіонерів збільшується, а кількість працюючих зменшується.
Уряд хоче протидіяти цій тенденції
Міністр праці Хубертус Хайль пропонує 3 стратегії для заповнення вакансій:
- Покрити потребу у кваліфікованих кадрах за рахунок цільового навчання та підвищення кваліфікації для людей, які проживають у Німеччині
- Збільшити частку зайнятих жінок, яка становить 72,1 відсотка, що приблизно на сім процентних пунктів нижче за частку чоловіків. «Якби ми могли вдвічі скоротити цей розрив, ми б отримали 900 тис. нових співробітників», — пояснює Хубертус Хайль.
- Високий рівень імміграції. „Нам також потрібно збільшити імміграцію. З цією метою червоно-зелено – жовта коаліція планує восени запровадити сучасний імміграційний закон”, – пояснює міністр праці.
Пошук роботи на місці
Федеральне міністерство праці хоче вирішити проблему нестачі кваліфікованих кадрів за рахунок збільшення міграційного потоку — шлях до Німеччини має бути спрощено за допомогою так званої «карти можливостей» «Chancenkarte». За словами Хайля, «карта можливостей» має працювати наступним чином: щороку має встановлюватися квота на кількість людей, які можуть приїхати до Німеччини за картою можливостей для пошуку роботи в Німеччині, на місці. Знайти роботу за кордоном набагато складніше. Для отримання «карти можливостей» буде запроваджено бальну систему.
Кожен, хто відповідає трьом з чотирьох критеріїв, повинен отримати «карту можливостей». Вона буде включати:
- іноземний диплом, що підтверджує кваліфікацію;
- професійний досвід не менше трьох років;
- знання мов або попереднє перебування в Німеччині;
- вік до 35 років.
«Без імміграції ми втратимо до 2030 року близько 5 мільйонів працівників. Щоб зрівняти цю цифру, щороку потрібно, щоб більше 400 тис. людей в’їжджали в країну, ніж виїжджали з неї”, – говорить Енцо Вебер, експерт із ринку праці.