Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Część II

W pierwszej części artykułu na temat tego, na co należy zwrócić uwagę przy zatrudnieniu w ramach Minijob, pisaliśmy, na czym polega forma zatrudnienia w Niemczech określana jako Minijob. Wspomnieliśmy też o różnicy pomiędzy osobami zatrudnionymi w ramach Minijob a pełnoetatowcami i omówiliśmy, czy możliwe jest zatrudnienie w ramach Minijob u kilku pracodawców.

Natomiast w drugiej części artykułu przybliżymy dalsze aspekty tej formy zatrudnienia. Wyjaśnimy też, na jakie dodatki do pensji mogą liczyć osoby zatrudnione na Minijob, czy mogą równocześnie pracować na etat i jakie składki płacone są w tej formie. Okazuje się, że jeśli w umowie o pracę nie zawarto odrębnych postanowień, osobie zatrudnionej w ramach Minijob zwykle nie przysługuje prawo do bonusów czy premii np. w postaci dodatku urlopowego. Takie prawo może jednak wynikać ze zbiorowego układu pracy lub obowiązujących uregulowań wewnątrzzakładowych.

Pracodawco, nie dyskryminuj

Jeśli pracodawca przyznaje premie osobom zatrudnionym na pełny etat, nie może w odmienny sposób traktować tych, które pracują na zasadach Minijob. Mogą istnieć jedynie obiektywne przyczyny nieprzyznania premii, jak na przykład wydajność pracy, kwalifikacje, doświadczenie zawodowe lub zróżnicowane wymagania na poszczególnych stanowiskach pracy. Zawsze powinien to jednak weryfikować prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Jeśli pod powyższymi względami osoba zatrudniona w ramach Minijob jest porównywalna z pełnoetatowcem, zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje jej prawo do premii/bonusów przynajmniej w części proporcjonalnej do jej wymiaru czasu pracy. Ta zasada równego traktowania ma zapobiec dyskryminacji i obejmuje również inne aspekty. Jeżeli przykładowo pracodawca przyznaje pełnoetatowym pracownikom wyższy wymiar urlopu, nie może dyskryminować przy tym osób zatrudnionych w oparciu o Minijob.

Czy można pracować w ramach Minijob, będąc jednocześnie zatrudnionym na etat?

Zasadniczo można być zatrudnionym w ramach Minijob, posiadając jednocześnie tak zwane główne zatrudnienie. Nie może się to jednak odbywać u tego samego pracodawcy. Należy również pamiętać o limicie 450 euro. Jeśli pracownik poza swoim głównym etatem podejmie drugie i dalsze zatrudnienie w oparciu o Minijob, wszystkie te źródła dochodu będą się sumować, podlegając obowiązkowi ubezpieczeniowemu (z wyjątkiem ubezpieczenia na wypadek bezrobocia). Pracodawcy już na etapie zatrudniania powinni dawać do wypełnienia pracownikom kwestionariusz, w którym będą oni oświadczać, czy są zatrudnieni w innych miejscach oraz zobowiążą się do poinformowania firmy o ewentualnym podjęciu dodatkowej pracy w przyszłości. Można również zastrzec, iż dodatkowa praca w ramach Minijob nie może stanowić konkurencji w odniesieniu do głównego zatrudnienia oraz wpływać negatywnie na wydajność pracownika.

Jakie składki odprowadza pracodawca w przypadku Minijob?

Jeśli firma chce zatrudnić kogoś w ramach Minijob, musi zgłosić to do Centrali ds. Minijob. Za brak takiego zgłoszenia pracodawcy grozi grzywna. Podmiot zatrudniający jest zobowiązany do odprowadzania ryczałtu, stanowiącego 30 procent wynagrodzenia osoby zatrudnionej w ramach Minijob: 15 procent to ubezpieczenie emerytalno-rentowe, 13 procent to ubezpieczenie zdrowotne (o ile pracownik jest ubezpieczony prywatnie), pozostałe 2 procent stanowią podatki. Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie oznaczają jednak, że dana osoba jest objęta tym ubezpieczeniem. Służy ona jedynie tak zwanej kompensacie ryzyka strukturalnego. Poza tym pracodawca musi ubezpieczyć osobę zatrudnioną w ramach Minijob od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku krótkoterminowego zatrudnienia nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne, wystarczy jedynie odprowadzić podatek od wynagrodzenia.

Zasadniczo można być zatrudnionym w ramach Minijob, posiadając jednocześnie tak zwane główne zatrudnienie. Nie może się to jednak odbywać u tego samego pracodawcy. Należy również pamiętać o limicie 450 euro.

Strony: 1 2

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze