В іншому випадку підприємець буде змушений платити вищу зарплату нескінченно довго, навіть якщо він не мав наміру цього робити. Гірше того, цим справа може не обмежитися. Які існують види одноразових виплат і на що слід звернути увагу роботодавцю?
Einmahlzahlung згідно із німецьким законодавством
Роботодавець має право здійснювати так звані одноразові виплати – Einmalzahlung – своїм працівникам. З їх допомогою він не лише підвищує мотивацію своїх працівників, але й сприяє їхній лояльності. Одноразові виплати мають цільовий характер і, як правило, пов’язані з необхідністю сплати з них внесків на соціальне страхування.
Роботодавці можуть здійснювати такі види одноразових виплат: виплати за невикористані дні відпустки, допомоги на ювілеї або одноразові виплати на весілля та народження дитини (при перевищенні неоподатковуваного мінімуму), премія за продуктивність, грошові винагороди, різдвяні премії, відпускні виплати.
Одноразові виплати: підводні камені та пастки
Виключно від роботодавця залежить, чи надає компанія своїм працівникам додаткову винагороду. Однак, на жаль, тут є деякі підводні камені. Як і у випадку з відпускними та різдвяною премією, можна ненавмисно взяти на себе зобов’язання продовжувати виплату, якщо зробити це тричі поспіль, не вказуючи на початку, що вона є добровільною. Якщо роботодавець цього не зробить, він ризикує запровадити „практику компанії”. У цьому випадку працівники можуть припустити, що вони в майбутньому також отримуватимуть одноразові виплати, наприклад, спеціальні виплати на Різдво. Тут необхідно правильно проінформувати працівників. Кожен із них повинен бути поінформований, що винагорода є добровільною. Найкраще повідомити кожного працівника окремо в письмовій формі, зазначаючи, що виплата завжди залишається добровільною і не дає підстав для юридичних претензій, навіть якщо вона повторюється.
Зобов’язання щодо рівного ставлення до одноразових виплат
Що стосується одноразових виплат, то до працівників і стажерів слід ставитися однаково. Для різного ставлення необхідна так звана об’єктивна причина. Це відбувається, наприклад, у таких випадках: менша одноразова виплата за меншу кількість робочих годин, наприклад, для працівників, які частково вийшли на пенсію, надання одноразової виплати лише наприкінці випробувального терміну. Якщо компанія хоче винагородити працівників спеціальним бонусом, його не можна виплачувати, наприклад, лише працівникам, які погодилися на неоплачуване збільшення тривалості робочого часу у надзвичайних ситуаціях на підприємстві – це заборонено Федеральним судом з питань праці. Закон говорить, що працівника не можна позбавити одноразової виплати лише тому, що він скористався своїми правами.
Одноразові виплати та їх обмеження
Працівники, які протягом року перебували на лікарняному або у відпустці по догляду за дитиною, можуть бути звільнені від виплати одноразової допомоги. Виплата спеціальної надбавки також може бути обумовлена тим фактом, що трудові відносини не будуть розірвані протягом певного періоду часу. Як і у випадку з різдвяною премією, можна передбачити повернення виплаченої премії, якщо працівник звільняється з компанії протягом певного періоду. Однак вимога про відшкодування не повинна зв’язувати працівника невиправдано довгий період.
Нарахування заробітної плати: як розрахувати разові виплати
Одноразові виплати, такі як різдвяні премії або відпускні, часто обкладаються внесками соціального страхування. При визначенні внесків застосовуються наступні правила: Одноразова спеціальна виплата оподатковується, як так звана „інша вигода” (sonstiger Bezug) відповідно до річної таблиці прибуткового податку з використанням спеціального методу розрахунку. У соціальному страхуванні вона враховується як „одноразова виплата” (Einmalzahlung). Як правило, внески застосовуються лише в межах ліміту нарахування внесків (Beitragsbemessungsgrenze – BBG). Тому необхідно перевірити, чи не перевищує зарплата або винагорода з одноразовою виплатою цей ліміт.
Оплата відпустки та постійне зобов’язання
Одноразову виплату відпускних часто плутають з Urlaubsentgeld, яку виплачують працівникові під час відпустки. Деякі компанії пропонують додаткові виплати з нагоди відпустки. Вони не передбачені законом. Умови отримання додаткової виплати може виникнути з таких причин: трудовий договір, колективний договір (колективні договори передбачають дуже різні розміри відпускних залежно від галузі), принцип рівного ставлення (якщо компанія виплачує додаткові відпускні кільком працівникам, інші також можуть претендувати на цю одноразову виплату на додаток до своєї заробітної плати), практика компанії (якщо компанія виплачує додаткові відпускні протягом трьох років без зазначення добровільності, це може призвести до зобов’язання продовжувати виплати. Якщо ви не хочете брати на себе зобов’язання виплачувати відпускні в довгостроковій перспективі, про це слід чітко заявити з самого початку).
Різдвяні бонуси у вигляді одноразової виплати
Не існує жодних законодавчих норм щодо різдвяних премій. Як і додаткові відпускні, ця одноразова винагорода є додатковою виплатою до заробітної плати. Вимога може ґрунтуватися на: трудовому договорі, колективному договорі, принципі рівного ставлення (як правило, до всіх працівників слід ставитися однаково). Це означає, що якщо компанія виплачує різдвяну премію кільком працівникам, решта також можуть претендувати на неї. Однак ви можете зробити диференціацію, якщо у вас є так звана об’єктивна причина для цього. Наприклад, якщо ви здійснюєте одноразову виплату для мотивації працівників, ви можете виключити з числа претендентів тих, хто вже отримав попередження про звільнення. Якщо різдвяні премії виплачуються протягом трьох років без зазначення того, що вони є добровільними, це може призвести до зобов’язання продовжувати їх виплату. Якщо роботодавець не хоче брати на себе зобов’язання виплачувати премії в довгостроковій перспективі, про це також слід вказати з самого початку.
Умови виплати премії, обов’язок повернення та розрахунок премії
Виплата різдвяної премії може залежати від певних умов. Її розмір регулюється дуже по-різному. Колективні договори передбачають від 50 до 100 відсотків місячної зарплати. Бувають також випадки, коли роботодавець може виключити з одноразової виплати працівників, які протягом року перебували у відпустці по догляду за дитиною або на лікарняному. Роботодавець також може залишити за собою право повернення цього виду одноразової виплати, наприклад, у разі звільнення працівника з компанії протягом визначеного періоду. Одноразова різдвяна премія зазвичай виплачується разом із зарплатою за листопад. Вона є частиною оподатковуваної заробітної плати, як так званий «інший дохід» (sonstiger Bezug) і оподатковується відповідно до річної таблиці оподаткування заробітної плати за спеціальною методикою розрахунку. У системі соціального страхування різдвяні премії враховуються як „одноразова виплата” (Einmalzahlung). Ці правила також поширюються на одноразові виплати при так званій Minijob – роботі на умовах неповного робочого часу.