Сама реєстрація підприємницької діяльності не дуже складна, а запис в комерційному реєстрі коштує приблизно 20 €. Необхідно знати, що після реєстрації підприємницької діяльності інформацію про створення підприємства отримують: Finanzamt (Податкове управління Німеччини), Торгово-промислова палата а також інші установи. Реєструючи свою діяльність слід врахувати, що підприємці підлягають положенням закону, який регулює ведення і оподаткування діяльності (у тому числі Закон про підприємницьку діяльность (GewO).
Оскільки цей вид діяльності користується великим інтересом (згідно з офіційною статистикою у першій половині 2018 року в Німеччині зареєстровано 349.200 нових компаній), ми вирішили розглянути кілька важливих на нашу думку питань, які допоможуть уникнути можливих помилок у майбутньому. Нижче ми розглянемо питання, які на наш погляд вирішуються дуже легко …
Медичне страхування
Загальне медичне страхування в Німеччині носить обов’язковий характер. Це означає, що кожна особа, яка проживає на території Німеччини, повинна бути застрахована за державною чи приватною програмою медичного страхування. Якщо ви займаєтеся приватною підприємницькою діяльністю, медичне страхування для вас з 2009 року є обов’язковим. Ви можете вибирати між державним і приватним страхуванням, однак підприємці в основному підпадають під приватну систему медичного страхування.
Відсутність страхування дозволяє заощадити кілька десятків / сотень євро в місяць, але це передбачає зобов’язання сплатити заборговані внески і навіть в крайньому випадку покарання. Якщо підприємець не достосується до такого попередження, повинен усвідомлювати, що в разі захворювання або нещасного випадку, при необхідності амбулаторного / стаціонарного лікування витрати на лікування можуть бути дуже високими. Лікарня, звичайно, нікому не відмовить лікування, проте відсутність страхування призведе до зобов’язання понести витрати з власної кишені.
Слід також пам’ятати, про що підприємці часто забувають, що в ситуації, коли центр життєвих інтересів підприємця знаходиться в Німеччині, європейського медичного страхування з країни походження, буде недостатньо.
Податкове зобов’язання та зберігання документів
Відповідно до § 46 EStG Einkommensteuergeset (Закону про прибутковий податок) особи, що здійснюють підприємницьку діяльність, зобов’язані подати податкову декларацію з податку на прибуток. Також важливо, що такий обов’язок мають особи, чий дохід у даному податковому році не перевищив квоти, вільної від податків а навіть зазнали втрат. Невиконання такого обов’язку може привести до накладення штрафу, а в крайньому випадку прийняття рішення про сплату прогнозованої суми податку на прибуток,а також задаткового рішення на наступний рік.
Податкова декларація подана із запізненням може означати неприємні наслідки у вигляді відсотків за порушення термінів подачі декларації, в розмірі до 10% від встановленого податку, однак, не може перевищувати 25.000 євро.
Крім податково обов’язку сплати податків, про що іноді забувають підприємці, важливим також є період зберігання документації. У власних інтересах платника податків важливо записувати інформацію, пов’язану з замовленнями і зберігати всі документи протягом 10 років. Зокрема, слід зберігати:
• рахунки про доходи та витрати (виставлені / отримані у зв’язку з веденням діяльності),
• виписки з банківських рахунків, що відображають понесені витрати та надходження за надані послуги,
• назви та адреси замовників (імена контактних осіб, контактні дані),
• інформація про послуги ( їх місця виконання та години роботи),
• документи, що містять домовленості про виконувані послуги (укладені між підприємцями та замовниками).
Зберігання зазначених документів може не тільки допомогти у випадку контролю, але й уникнути можливих суперечок з замовниками або контрагентами.
Є чималий шанс, що доходи отримувані від підприємницької діяльності будуть вищі, ніж робота в якості штатного працівника, але й відповідальність буде більшою. Підприємці, які вирішили відкрити фірму в Німеччині повинні дуже серйозно поставитися до свого рішення.
Від моменту реєстрації діяльності, особа, яка провадить підприємницьку діяльність має не тільки дбати про свої власні знаряддя, вміти оцінювати вартість своєї роботи, самостійно отримувати замовлення, але перш за все піклуватися про медичне страхування чи юридично-податкові питання як обов’язковий розрахунок податку.