Віра.di, IG Metall та GdL, мабуть, найвідоміші в Німеччині профспілки. Яку все ж таки вони відіграють роль та за що відповідають? Що таке колективний трудовий договір (нім. Tarifvertrag)?
Що таке Gewerkschaft?
Gewerkschaft, або професійна спілка – добровільна неприбуткова громадська організація, галузева спілка, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної (трудової) діяльності (навчання).
До обов’язків профспілок відносяться, наприклад, дії, спрямовані на підвищення заробітної плати, поліпшення умов праці або збільшення можливостей спільного прийняття рішень.
Профспілки обов’язково мають звертати увагу на розвиток їх компанії. Бо це належить до інтересів їх учасників, тому найчастіше, Gewerkschaften вимагають інвестицій від компанії.
Вимоги до профспілок
Законною підставою для діяльності профспілок є Ст. 9 пункт 3 Основного Закону ФРН згідно якому, кожен офіційно працевлаштований має право до участі (або створення) профспілки, щоб піклуватися про власні інтереси та інтереси решти працівників.
Профспілкою можна назвати:
- Добровільну організацію
- Організацію, мета якої полягає у підтримці та забезпечені сприятливих умов праці
- Організацію, що є незалежною від третіх сторін (роботодавця, держави, політичної партії, церкви тощо)
- Демократично організовану спілку, що має право на проведення виборів
Як працює профспілка?
Щоб забезпечити більш високу заробітну плату та кращі умови праці, профспілки постійно питають думки працівників щодо поліпшень. Однак, якщо працедавець не йде на зустріч, то можуть виникнути навіть страйки. Чи більше людей бере участь, тим більше у них влади.
Профспілка у такій ситуації підтримує працівників, таким чином забезпечуючи дві третини валової заробітної плати, яку роботодавець не виплачує через припинення виконання обов’язків. Крім того, професійна спілка пропонує юридичний захист. Пізніше кінцевий результат переговорів повинен бути прийнятий членами профспілки на повторному референдумі. Результатом таких переговорів може стати колективний трудовий договір.
У ситуації страйку роботодавці мають повне право не пустити членів профспілки та інших учасників страйку навіть на територію офісу (заводу). Звісно, те ж саме стосується і заробітної плати.
Найвідоміші профспілки Німеччини
У Німеччині в залежності від галузі та сектора економіки функціонує безліч профспілок. Найбільша покрівельна організація (нім. Dachorganisation) для профспілок-Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB). До них відносяться:
- IG Bauen-Agrar-Umwelt (IG BAU),
- IG Bergbau (IG BCE),
- Eisenbahn-und Verkehrsgewerkschaft (EVG),
- Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft (GEW),
- IG Metall,
- Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG),
- Gewerkschaft der Polizei (GdP),
- Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft (Ver. di).
Вищезазначені профспілки є одними серед найбільших по всій Німеччині.
Що таке Tarifvertrag?
Tarifvertrag, або колективний трудовий договір, пов’язує роботодавців постійними умовами праці, включаючи робочий час, підвищення, бонуси або дні відпустки.
Цікаво, що, згідно з дослідженням Інституту досліджень ринку праці та професійної діяльності, все менше і менше людей, що працюють в Німеччині, пов’язані колективним трудовим договором. Ще в 2013 році цей показник становив 58%. У 2020 році він знизився до 43%. Це шокуючий результат, оскільки дослідження Фонду імені Ганса Беклера показує, що працівники, пов’язані з колективною трудовою угодою, користуються кращими умовами праці.
Чи можуть працівники, які не входять до профспілки, страйкувати?
Так. Їх право на страйк не залежить від членства в профспілці. Однак вони не мають права отримувати 2/3 зарплати під час страйку.
Як залучитися до професійної спілки?
Достатньо заповнити анкету. У більшості випадків це можна зробити онлайн.
Крім того, варто пам’ятати про сплату регулярних членських внесків. Розмір внеску, зазвичай, вказано в статуті профспілки (вираховується він від валової заробітної плати).