Проте, на витрати зі сторони працедавців, впливають не тільки відсутні на робочому місці працівники. Багато людей все ж таки виходять на роботу, попри хворобу – здебільшого, через страх втратити своє робоче місце. Для компанії, це завдає ще більшої шкоди, оскільки хворий працівник по-перше, менш ефективний, робить більше помилок, а по-друге, може заразити інших на робочому місці. Робота під час хвороби також збільшує ризик нещасливих випадків. Тому виникає питання, як це регулюється з юридичної точки зору.
- За яких обставин співробітник повинен піти на лікарняний?
- Чи може працедавець відправити працівника додому, якщо він/вона прийде хворим на роботу?
- Чи можна повернутись до роботи під закінчення лікарняного?
- Коли треба повідомити про хворобу?
Якщо працівник взагалі не в стані працювати, то він повинен негайно повідомити про це шефа – не пізніше, початку робочого дня. Інформація може бути надана по телефону або навіть за допомогою SMS або WhatsApp. Однак працівник повинен бути впевнений, що працедавець отримав таке повідомлення.
- Коли потрібно брати виписку з лікарні (лікарняний лист)?
Лікарняний лист, виданий лікарем (німецький Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung – AU), через його колір, також називається жовтим свідоцтвом, повинен бути поданий, якщо хвороба триває більше трьох днів. Проте в окремих випадках працедавець може вимагати медичну довідку в перший день хвороби.
- Коли працівник може подати продовження лікарняного?
Для подальших медичних висновків необхідно підтримувати безперервність. Якщо, наприклад, людина не може працювати до понеділка і до цих пір не відновлюється, то вона повинна подати ще одну хворобу, яка діє з вівторка. Це також стосується скорочень, що перевищують 6 тижнів, після чого працівник більше не має права на оплату праці. Однак відсутність безперервності відпустки по хворобі може призвести до втрати грошової допомоги по хворобі – іноді вистачає лише одного дня перерви.
- Чи може працедавець звільнити хворого працівника?
Існує така помилкова думка, що під час хвороби працівники захищені від звільнення. Водночас, виявляється, що працедавець може розірвати трудовий договір у будь-який час, якщо не застосовується статутна заборона на припинення трудових відносин, як у випадку членів робочої ради. За деяких дуже обмежених обставин, працедавець може навіть розірвати договір через хворобу! Такий поворот подій може статися, наприклад, у випадку працівника з алкоголізмом, прогноз якого негативний на майбутнє, і в той же час можна очікувати щонайменше 6 тижнів відсутності протягом року. Це означає високі витрати на оплату праці та очікувані економічні втрати для компанії.
- Чи можна працювати, незважаючи на довідку від лікаря?
В трудовому законодавстві, лікарняний лист має дві функції. По-перше, те що особа на лікарняному не може працювати під час діючого лікарняного. А по-друге, в лікарняному вписані конкретні терміни такого стану хворого. Цей прогноз може бути більше-менш точним. Лікарня не є інституцією, забороняючою повернутися до роботи під час лікарняного, але є інституцією, яка дозволяє закрити лікарняний та відновитися раніше. В сумі, працівники навіть зобов’язані повернутися до роботи, коли вже повністю здорові. Навіть якщо лікар вважає, що робота може шкідливо повлипати на подальший стан хворого, завжди тільки особа може вирішити, чи повернетеся до роботи раніше чи ні.
- Чи може працедавець відправити хворого співробітника додому?
Якщо працівник вийшов на роботу, незважаючи на хворобу та лікарняний, працедавець має повне право відправити такого працівника додому. Працедавці несуть відповідальність за всіма своїми підлеглими. Це стосується як і хворого, так і його колег з робочого місця. Таким чином, працедавець, в основному, може самостійно вирішувати, чи може людина, яка отримали лікарняний, раніше повернутися до роботи, чи буде безпечніше відправити його додому. Слід пам’ятати, що саме Ви несете відповідальність і за третіх осіб в вашому оточені.
- Хвороби під час відпустки – що ж тоді?
Працівник, який захворів під час відпустки, має право до прохання о відпустку в іншому терміні. Це урегульовано в пункті 9. О Законі про Відпустку. Така особа, не вагаючись має повідомити про це шефа. Крім того, має одразу звернутися до лікаря – у перший день хвороби. При виїзді закордон необхідно звернути увагу, щоб неможливість працювати була чітко включена в довідку, виану лікарем.