Magdalena Kwas [Punkt.media]: Witam w kolejnym odcinku naszego programu #Zapytaj Eksperta. Moim gościem tradycyjnie jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24. Witaj Piotrze.
Piotr Wietrzykowski [Intertax24.com]: Witaj.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o zasiłku rodzinnym Kindergeld w Niemczech. Pytanie nadesłała do nas Pani Jolanta:
Mąż zakończył pracę w Niemczech, jednak urząd nadal wypłaca Kindergeld. Otrzymaliśmy dokumenty mające na celu sprawdzenie, czy mamy prawo do zasiłku. Co robić?
Familienkasse, czyli instytucja, która wypłaca świadczenie Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny z Niemiec, wysyła z reguły raz w roku tzw. ankietę sprawdzająca prawo do tego świadczenia, czyli tzw. Fragebogen. Taka ankieta jest zazwyczaj standardowa, jeżeli dzieci nie ukończyły 18 lat. Jest to zwykła ankieta z załącznikiem, który nazywa się Arbeitgeberbescheinigung, czyli zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu. Jeżeli nie mamy dzieci pełnoletnich z reguły wystarczy to odesłać i sprawa jest załatwiona.
Co jednak dzieje się w sytuacji, którą opisała Pani Jolanta. Czy jej mąż może mieć problemy z uzyskaniem zaświadczenia o zatrudnieniu?
Tak i nie. Jeżeli mąż obecnie nie pracuje, nie będzie miał dokumentu, który potwierdza jego obecne zatrudnienie w Niemczech. Natomiast może ubiegać się o zaświadczenie za okres, w którym był zatrudniony. De facto należałoby zgłosić się do byłego pracodawcy i poprosić o wystawienie zaświadczenia z okresami zatrudnienia w Niemczech. Co ważne – kluczowa tutaj będzie data zakończenia pracy, dlatego że do tej daty na pewno mąż Pani Jolanty miał prawo do świadczenia. Natomiast nie wiemy czy dalej będzie miał prawo do świadczenia, czy nie. Fakt, że zakończył pracę w Niemczech nie oznacza jednoznacznie, że to świadczenie jest już nieprawnie pobierane. De facto mąż Pani Jolanty może w tej chwili przebywać na bezrobotnym w Niemczech. Jeżeli po zakończeniu pracy zarejestrował się jako osoba bezrobotna, dalej będzie miał prawo do tego świadczenia. Natomiast jeżeli okazałoby się, że zakończył pracę i zjechał do Polski, wówczas powinien był to zgłosić. Od momentu kiedy zakończył pracę i wrócił do Polski nie będzie miał prawa do świadczenia Kindergeld. Co ważne, jeżeli zarejestrował się, jako osoba bezrobotna w Niemczech, ale po jakimś czasie to świadczenie dla bezrobotnych zostało transferowane do Polski, to w sytuacji transferu również traci prawo do świadczenia Kindergeld.
Zakładając, że tak było – mąż Pani Jolanty wrócił do kraju oraz nie zgłosił tego faktu w urzędzie pracy w Niemczech. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Niestety bardzo dużo osób nie zgłasza w Familienkasse istotnych zmian. Te zmiany, które mają wpływ na wysokość, albo prawo do świadczenia muszą ewidentnie być zgłaszane. Jest to nie tylko zakończenie pracy, ale także inne sytuacje, jak np. rozwód, czy separacja małżonków, zakończenie nauki dziecka pełnoletniego, czy pobieranie świadczeń rodzinnych w Polsce. Często osoby, które pobierają rodzinne z Niemiec zapominają o tym, że powinny złożyć w Polsce wniosek na świadczenie 500+. Jeżeli małżonka jest aktywna zawodowo i pobierane jest te świadczenie, w Niemczech ma się tylko prawo do różnicy tych świadczeń. Już wielokrotnie o tym mówiliśmy, ja wciąż to powtarzam, bo wciąż ludzie uważają, że jeżeli pobierają świadczenie rodzinne z Niemiec, w Polsce nie muszą wnioskować o ustalenie prawa. Natomiast jeszcze raz podkreślam – jest koordynacja świadczeń, zatem należy w pierwszej kolejności, jeżeli dzieci mieszkają w Polsce, ustalić prawo do rodzinnego i do 500+ w Polsce. Jeżeli chodzi o konsekwencje, tutaj trudno o nich mówić. Na pewno jeżeli świadczenie zostało nadpłacone, trzeba je będzie zwrócić. W wielu przypadkach jest to traktowane, jako wyłudzenie świadczenia. Właśnie w takim przypadku należy je zwrócić często z odsetkami. Natomiast jeżeli ktoś ewidentnie wyłudził podając nieprawdziwe dane, podrabiając dokumenty, może się nawet spodziewać konsekwencji karnych.
Na koniec jeszcze jedno pytanie, a mianowicie co z otrzymaną korespondencją powinna zrobić Pani Jolanta?
Żadnej korespondencji z żadnego urzędu nie należy lekceważyć. Jeżeli Pani Jolanta dostała ankietę sprawdzająca, powinna wraz z wymaganymi dokumentami odesłać ją do Familienkasse w wyznaczonym terminie. Zazwyczaj jest to termin dwunastu tygodni i tych terminów trzeba pilnować, dlatego że Familienkasse też patrzy na to, czy te dokumenty są odsyłane zgodnie z wyznaczonym terminem, czy nie. Jeżeli okaże się, że po wysłaniu dokumentów te świadczenie zostało jednak nadpłacone, niestety będzie musiała je oddać.
Bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz odpowiedź.
Bardzo dziękuję.
Zobacz wszystkie odcinki:
Masz pytanie związane ze świadczeniami socjalnymi lub zasiłkami w Austrii lub Niemczech? Pomożemy rozwiać twoje wątpliwości!
więcej na ten temat pod tym linkiem.