Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

 

Magdalena Kwas [Punkt.media]: Witam w kolejnym odcinku naszego programu #ZapytajEksperta. Tradycyjnie moim gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy intertax24.com

Piotr Wietrzykowski [Intertax24.com]: Witam.

Tematem dzisiejszego odcinka będą terminy składania zeznań podatkowych, o które pyta nasz czytelnik Pan Ryszard. Czy to prawda, że w tym roku podatkowym na rozliczenie podatku jest czas do końca lipca, czy jak zawsze 4 lata?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pan Ryszard ma rację, mówiąc, że jest jak zawsze cztery lata. Natomiast 4 lata dotyczą osób, które nie są zobowiązane do rozliczenia podatków. W innym wypadku, czyli osoby, które są do tego zobowiązane i muszą zeznanie podatkowe złożyć, termin jest krótszy. Przy czym inny termin jest, jeżeli samodzielnie robimy zeznanie podatkowe, inne, jeżeli korzystamy z pomocy doradcy podatkowego.

Wspomniałeś o terminach, jak to dokładnie wygląda?

Jeżeli chodzi o terminy – osoby, które są zobowiązane, jeżeli robią to samodzielnie, powinny złożyć zeznanie do 31 lipca tego roku, dawniej było to do 31 maja, także w tym roku mamy dwa miesiące więcej czasu. Natomiast korzystając z pomocy doradcy podatkowego mamy czas aż do końca lutego 2020. Przy czym tu jest jedna bardzo ważna kwestia. Jeżeli otrzyma ktoś wezwanie do rozliczenia, nie może go zlekceważyć, czyli de facto ktoś zamierza skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, a dostał wezwanie we wrześniu i nic z nim nie robi, dlatego że twierdzi, że ma czasu na rozliczenie. Takiego wezwania nie można lekceważyć, przychodzi ich coraz więcej. Należy w jakiś sposób na nie reagować. Jeżeli się nie zareaguje, może przyjść następne wezwanie, może przyjść kara, w skrajnym przypadku może przyjść nawet decyzja szacunkowa, która niestety zazwyczaj bywa niekorzystna dla podatnika.

Kto ma zatem obowiązek rozliczania się?

Jeżeli chodzi o obowiązek składania zeznania podatkowego to może nieco krócej, dlatego że już ten temat, o ile pamiętam, omawialiśmy. Dzisiaj powiem o tych najczęstszych przypadkach:

Przede wszystkim, jeżeli chodzi o osoby, które pracują w Niemczech tutaj od nas, to są osoby, które mają 3 klasę podatkową, one są zobowiązane do rozliczania. Dalej osoby, które otrzymały wezwania też nie mogą zapominać o swoim rozliczeniu. Oczywiście osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w Niemczech, osoby, które mieszkają w Polsce i pobierają rentę lub emeryturę z Niemiec i osoby, które uzyskały wynagrodzenie z różnych źródeł dochodu, czyli pracowały np. u dwóch pracodawców, ew. pobierały jakieś świadczenia typu Elterngeld, bądź Krankengeld, Arbeitslosengeld, czyli świadczenia macierzyńskie, dla bezrobotnych itp.

Tak jak wspomniałem osoby, które nie muszą składać zeznania, mają 4 lata by ewentualnie to zrobić. Natomiast nie warto czekać przez te 4 lata, dlatego że decyzja podatkowa może być konieczna do przedłożenia w niektórych urzędach np. Familienkasse. Jest to instytucja, która wypłaca świadczenie rodzinne i bardzo często żąda od podatników, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech, żeby pokazali swój nieograniczony obowiązek podatkowy. Najprościej jest to udowodnić, wysyłając decyzje podatkowe. Z drugiej strony warto też rozliczyć się wcześniej, dlatego że często te osoby, które nie są zobowiązane do rozliczenia, mogą liczyć na jakiś zwrot podatku, czyli jest to dla nich opłacalne pod względem materialnym.

Podsumowując, do kiedy Pan Ryszard powinien rozliczyć się z podatku?

Tutaj trudno odpowiedzieć na to pytanie. My nie wiemy, czy Pan Ryszard jest osobą, która jest zobowiązana do rozliczenia, czy nie. Jeżeli do tej pory twierdził, że ma 4 lata, to jest bardzo prawdopodobne, że takiego obowiązku nie miał. Wówczas powinien jak do tej pory rozliczyć się w przeciągu 4 lat. Natomiast jeżeli jest osobą, która niestety podlega pod obowiązek podatkowy w Niemczech, będzie musiał rozliczyć się szybciej.

Dobrze. Bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz odpowiedzi.

Dziękuję.

 

 

 Zobacz wszystkie odcinki:

Masz pytanie związane ze świadczeniami socjalnymi lub zasiłkami w Austrii lub Niemczech? Pomożemy rozwiać twoje wątpliwości!

więcej na ten temat pod tym .

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!