Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

 

 

Paulina Kuc [Punkt.media]: Witam w programie #ZapytajEksperta. Moim gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Piotr Wietrzykowski [Intertax24.pl]: Witam.

Dzisiejsze pytanie nadesłał Pan Adrian:

Dostałem decyzję podatkową. Na decyzji widnieje jednak niepoprawny Steuernummer. Czy należy to gdzieś zgłosić? Nie dostałem także zwrotu podatku. Czy ma to związek z tym numerem? Jak długo powinienem czekać na wypłatę pieniędzy? Moja małżonka otrzymała Identifikationsnummer, choć nigdy nie pracowała w Niemczech. Czy jest to normalne?

Pan Adrian przyjrzał się uważnie decyzji podatkowej z Niemiec. Powiem szczerze, jest to rzadkość. Bardzo dużo osób niestety interesuje się tylko przyznanym zwrotem. Dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie numery i analizować decyzję, bo niestety zdarzają się tam błędy. Sam Steuernummer niestety może być przyznany wiele razy niezależnie od tego, czy Pan Adrian rozlicza się sam, czy z żoną. W tej chwili przy rozliczeniu wspólnym czy samodzielnym różne Steuernummery. Warto wspomnieć, że w zależności od zmiany Finanzamtu również ten Steuernummer może się zmieniać. Zatem jeżeli Pan Adrian ma inny Steuernummer, niż miał wcześniej nie należy żadnych kroków podejmować. Wszystko jest w porządku. Ten numer jest zmienny.

Natomiast jeżeli chodzi o niemiecki Identifikationsnummer, to wiele osób niestety myli te dwa pojęcia, czyli Steuernummer i Identifikationsnummer. Niemiecki Steuernummer to wewnętrzny numer Finanzamtu, on jest zmienny. Natomiast jedenastocyfrowy Identifikationsnummer, powiedzmy porównywalny z naszym Polskim peselem, jest niezmienny. On jest przyznawany raz na całe życie i nie powinien się zmieniać. Niestety nie powinien, nie znaczy, że się nie zmienia. Czasem to jest tak, że ludzie jadąc do Niemiec mają ten numer nadany, zjeżdżają do Polski, jadą jeszcze raz i mówią, że nie mają, a więc dostają następny. Mieliśmy już taką sytuację, że jedna osoba miała nadane trzy Identifikationsnummery. Jest to niepoprawne. Nie powinno tak być.

Tu jeszcze mamy pytanie o małżonkę Pana Adriana. Dostała Identifikationsnummer, mimo że nie pracuje w Niemczech. Bardzo często jest tak, że jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie to taki numer małżonka może otrzymać mimo, że nigdy w życiu nie pracowała w Niemczech. Jeżeli otrzymała taki numer i jeżeli Pan Adrian nie miałby wcześniej takiego numeru i też dopiero go otrzymał, a wnioskował na przykład o Kindergeld, dobrze go podać do Familienkasse.

Niemiecki Identifikationsnummer należy przechowywać i podawać we wszystkich kontaktach z urzędami dlatego, że praktycznie w tej chwili ludzie są po tych numerach w urzędach identyfikowani.

Co z przyznanym zwrotem, o który pytał Pan Adrian?

Jeżeli chodzi o zwroty, warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Pod samą decyzją zazwyczaj jest wpisany numer konta, pod tabelą z wyliczeniami na pierwszej stronie. Jest to numer konta, na który przyjdzie zwrot, natomiast w niektórych przypadkach jest tam informacja, żeby ten numer konta podać. Niestety, mimo że w zeznaniu podaje się numer konta, zdarza się, że urząd prosi o ten numer i właśnie pod tabelą z wyliczeniami podatku dochodowego, solidarnościowego i kościelnego jest informacja, że przelew pójdzie na dane konto lub trzeba podać właśnie jego numer.

Oczywiście zdarza się tak, że decyzja jest, a przelewu nie ma. Należy poczekać. Sugerowałbym odrobinkę zaczekać, jeżeli nie ma informacji, że potrzebny jest numer konta, najdalej do trzech tygodni. Jeżeli tego przelewu dalej nie będzie, wtedy zapraszamy do kontaktu i postaramy się jakoś pomóc.

Rozwińmy jednak trochę temat, bo odcinka nie ogląda na pewno tylko pan Adrian. Co, gdyby zamiast zwrotu pojawiła się dopłata? Gdzie i do kiedy należy ją wpłacić?

Bardzo dobre pytanie. Jeżeli pojawiłaby się dopłata, wówczas to, do kiedy należy ją zapłacić, jest zależne od tego, gdzie decyzja przychodzi. Zazwyczaj wpłatę należy uiścić do momentu, kiedy się decyzja uprawomocni. Decyzja uprawomocnia się różnie w zależności od tego, czy przychodzi do Polski, czy do Niemiec. Jeżeli decyzja przychodzi do Niemiec, to wtedy uprawomocnia się po miesiącu plus cztery dni na dostarczenie poczty, czyli plus minus po miesiącu od wystawienia decyzji trzeba wpłacić należny podatek. Natomiast jeżeli przychodzi na polski adres, wtedy mamy trzydzieści dni na odwołanie, plus trzydzieści dni na dostarczenie poczty. Zatem praktycznie mamy dwa miesiące na zapłatę tego podatku. Warto też powiedzieć gdzie go wpłacić. Ludzie bardzo często pytają nas o numery kont, bo czasem urzędy mają dwa trzy konta. Numery znajdują się na pierwszej stronie decyzji na w lewym dolnym rogu w tej decyzji. Tam się znajduje bank i kod. Ważne, żeby urząd dobrze przyporządkował tę płatność, dlatego należy podać im Steuernummer podatnika, ponieważ po tym numerze oni ją dobrze zaksięgują.

Czyli w skrócie mamy na to dwa miesiące czasu?

Jeżeli przychodzi na polski adres decyzja, to tak.

W takim razie dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.

Również dziękuję.

 

 

 

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!