Piotr Piela [Punkt.media]: Witam serdecznie w kolejnym odcinku naszego cyklu #PoznajPracę. Dzisiaj w studiu gościmy Magdalenę Urbisz z firmy Euro Labora.
Magdalena Urbisz [Euro Labora]: Witam, dzień dobry.
Tematem tego programu będzie praca hydraulika w Austrii. Rozpoczynając – jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy w Austrii w zawodzie hydraulika już na etapie procesu rekrutacji?
Po pierwsze trzeba podkreślić, że polscy fachowcy są bardzo doceniani na rynku austriackim i prawie każdy, kto dysponuje komunikatywnym językiem niemieckim, kto posiada samochód lub kolegę, który spełnia te kryteria, ma szansę na otrzymanie pracy w tym kraju. Doświadczenie w pracy na terenie Austrii zwraca uwagę pracodawcy austriackiego. W sumie mówimy więc o dwóch kryteriach. Jest też tak, że jeśli ma się kolegę lub znajomego – my łączymy pracowników w pary, w trójki w piątki – zależy od zawodu. Hydraulik najczęściej pracuje sam lub z kolegą czyli we dwóch i wystarczy że jeden z nich zna język, a drugi ma samochód, wtedy już mogą znaleźć zatrudnienie w tym kraju.
Wspomniała Pani o doświadczeniu zawodowym i języku niemieckim. W tym kontekście chciałem zapytać czy w procesie zatrudnienia ma znaczenie jeszcze CV w języku niemieckim czy może nie odgrywa ono tak dużej roli?
CV w języku niemieckim jak i w języku polskim nie ma kompletnie żadnego znaczenia, ponieważ nasza firma każdemu kandydatowi na podstawie jego CV robi profesjonalny profil w języku niemieckim, który jest potem wysyłany do potencjalnego pracodawcy.
Mówiąc o CV, nie sposób pominąć uprawnień. Jakimi powinna dysponować osoba, która chce wykonywać tę pracy? Czy jest w ogóle wymóg posiadania jakichkolwiek uprawnień?
Dla austriackich pracodawców ważniejsze jest doświadczenie, aczkolwiek zwracają też uwagę, czy ktoś ma ewentualny tytuł mistrzowski w tym zawodzie, ukończoną szkołę zawodową lub jakikolwiek kurs w tym kierunku.
Zawód hydraulika może oznaczać wiele rzeczy i wiele obowiązków. Dlatego chciałbym odrobinę dopytać, z jakimi obowiązkami wiąże się ta właśnie praca?
Hydraulik, wykonuje takie rzeczy, jak biały montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych, jak i sieci odpływowych.
Przejdźmy do tematu, który prawdopodobnie interesuje wszystkich oglądających ten program. Ile wynosi średnia zarobków w zawodzie hydraulika w skali całego kraju czyli w Austrii?
Średnia zarobków waha się między 11,50 euro a 13,00 euro brutto za godzinę w zależności od zdobytego doświadczenia i kwalifikacji.
Jak to wygląda z nadgodzinami?
Nadgodziny można robić, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna, którą można ustalić już w pracy. Są panowie, którzy chcą i chętnie robią nadgodziny, są też tacy, którzy cenią sobie czas z rodziną, dlatego tak jak powiedziałam, jest to kwestia indywidualna. Nadgodziny są oczywiście o 50% więcej płatne za każdą godzinę.
Wróćmy do wynagrodzenia podstawowego. Od czego zależy wysokość wynagrodzenia i kto zarobi jako hydraulik najwięcej?
Najwięcej zarobi osoba, która ma najwięcej doświadczenia, posiada tytuł mistrzowski, ma ukończone kursy i szkołę w tym zawodzie.
Czy podobnie jak w przypadku innych zawodów, hydraulik w Austrii może liczyć na premie i dodatki? Jeżeli tak, to na jakie i w jakiej wysokości?
Tak, może liczyć na premie i dodatki – na tzw. 13. i 14. pensję w Austrii, które są wyliczane na podstawie przepracowanych miesięcy – czyli im więcej miesięcy przepracowanych, tym wyższa 13. i 14. pensja.
Przeglądałem Państwa stronę przed programem i zauważyłem sporo ofert dla hydraulików. Chciałem dopytać czy zapotrzebowanie jest rzeczywiście tak wysokie i czy można ten zawód zaliczyć do grupy zawodów, gdzie popyt nie słabnie, ale cały czas rośnie.
Austriacka gospodarka jest na bardzo wysokim poziomie, rozwija się błyskawicznie. Zapotrzebowanie na polskich fachowców, obojętnie w jakiej grupie zawodowej, stale rośnie, a na hydraulików tym bardziej. Mamy tyle ofert, że nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji, żeby hydraulik nie znalazł zatrudnienia w Austrii. Co więcej – nawet może sobie wybrać region, w którym chciałby pracować.
Zostańmy przy ofertach pracy. Generalnie można znaleźć w każdej z nich trzy stałe punkty:
- umowa o pracę na austriackich warunkach,
- pełen pakiet socjalny,
- oraz zakwaterowanie.
Prosiłbym o kilka słów wyjaśnienia co to dokładnie oznacza.
Umowa austriacka oznacza, że pracownik leasingowy ma takie same prawa jak pracownik, który mieszka i pracuje w Austrii. Umowa na austriackich warunkach jest zawierana z austriackim pracodawcą.
Pakiet socjalny zawiera ubezpieczenie zdrowotne, które można rozszerzyć poprzez formularz E-106. Po podpisaniu tego dokumentu nasz pracownik jest ubezpieczony również na terenie Polski. Wszystkie składki zdrowotne i socjalne odprowadzane są na terenie Austrii.
Jeżeli chodzi o zakwaterowanie – niektórzy pracodawcy opłacają zakwaterowanie w 100%, także w weekendy. Inni pracodawcy płacą 15 euro za każdy przepracowany dzień, aczkolwiek widzimy rosnącą tendencję, gdzie ci pracodawcy tak cenią sobie polskich pracowników, że coraz częściej opłacają w 100% zakwaterowanie.
Na koniec chciałbym tak tradycyjnie już zapytać o dobrą radę – co Pani by doradziła przed wyjazdem hydraulikowi, o czym powinien bezwzględnie pamiętać, jadąc do pracy w Austrii?
Każdemu pracownikowi polecamy zabrać motywację i chęci do pracy, ubrania robocze, podstawowe narzędzia i dokumenty osobiste. W razie jakikolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszym biurem. Nie chcemy sytuacji, gdzie ktoś pojedzie, ma jakąś wątpliwość, problem i wraca po prostu sobie do domu. Zawsze stoimy dla naszych pracowników podporą i w razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszym biurem. Pamiętajmy, że Polak jest bardzo cenionym fachowcem na rynku austriackim i zapotrzebowanie na pracowników z Polski w Austrii stale rośnie.
Bardzo dziękuję za obecność i poświęcony czas.
Dziękuję również.