Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

Paulina Kuc, Punkt.media: Witam w kolejnym odcinku programu Zapytaj Eksperta. Moim dzisiejszym gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24. Witaj Piotrze!

Piotr Wietrzykowski, Intertax24.pl: Witam serdecznie!

Dzisiejsze pytanie nadesłał pan Mirek. „Czy pracując w Niemczech i sprawując opiekę nad małym dzieckiem, będę miał prawo do Landeserziehungsgeld?”

Tutaj nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Mamy za mało danych, by stwierdzić, czy pan Mirek będzie miał prawo do Landeserziehungsgeld, czy nie. Przede wszystkim nie wiemy nic o kraju związkowym, w którym mieszka pan Mirek. Na dzień dzisiejszy tylko Bawaria i Saksonia wypłacają to świadczenie. Jeśli pan Mirek mieszka więc w jednym z tych krajów związkowych i spełnia warunki, to otrzyma świadczenie. Jeżeli mieszka natomiast gdzie indziej, nie będzie mógł wnioskować i pobierać tego świadczenia. Istotny jest również wiek dziecka, którego też nie znamy.

Skoro pan Mirek pyta o to świadczenie to myślę, że możemy założyć, że mieszka albo w Bawarii, albo w Saksonii. Może przedstawmy jak wygląda sytuacja w obu landach.

Najpierw powiem jeszcze krótko o tym świadczeniu, ponieważ niewiele osób wie o Landeserziehungsgeld. To tak naprawdę świadczenie, które otrzymuje się z tytułu opieki nad noworodkiem, które płacone jest zazwyczaj po otrzymaniu Elterngeld. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zupełnie inne świadczenie, niż Kindergeld. Kindergeld i Landeserziehungsgeld to dwa różne świadczenia, które można otrzymywać jednocześnie. Teraz możemy wrócić do samego świadczenia Landeserziehungsgeld z tytułu opieki nad noworodkiem. W Bawarii świadczenie to jest wypłacane praktycznie od zawsze, może z kilkoma małymi przerwami. Wypłaca je Bawarskie Centrum Polityki Rodzinnej i Spraw Społecznych. Oczywiście są warunki, które należy spełnić, by je otrzymać. Przede wszystkim trzeba być zameldowanym mieszkańcem Bawarii przez co najmniej 12 miesięcy. Ważny będzie też dochód osoby wnioskującej. Dochód rodziny nie może przekroczyć 25 tysięcy euro, a w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko – 22 tysięcy euro. Również obywatele UE mogą składać wniosek o Landeserziehungsgeld, jednak pod warunkiem, że drugi rodzic mieszka i przebywa na terenie Bawarii. Ważna jest jeszcze wysokość wypłacanego świadczenia. Ta będzie zależna od koordynacji Landeserziehungsgeld z polskimi świadczeniami. Zatem jeżeli pobieram jakiekolwiek świadczenia w Polsce, to będą one odjęte od tych pobieranych w Niemczech. Ich wysokość jest różna ze względu na liczbę dzieci. Jeżeli wnioskujemy o Landeserziehungsgeld dla pierwszego dziecka, które jest pierwszym dzieckiem, którym się opiekujemy, wtedy wysokość tego świadczenia będzie wynosiła 150 euro. W przypadku drugiego dziecka będzie to 200 euro. Natomiast w przypadku trzeciego – 300 euro. Oczywiście nie dostajemy pieniędzy na całą trójkę dzieci, a tylko na to dziecko, które jest noworodkiem i spełnia warunki.

Jak to wygląda w Saksonii?

Jeżeli chodzi o Saksonię, sytuacja wygląda troszeczkę odmiennie. Przede wszystkim inny jest dochód. Wspólny dochód nie może przekroczyć 17 tysięcy euro. W przypadku osoby samotnej jest to 14.100 euro. Tutaj ważne będzie też to, że osoba, która wnioskuje o Landeserziehungsgeld może pracować, jednak czas pracy nie może przekroczyć 30 godzin tygodniowo. Tu duży ukłon dla Saksonii, ponieważ jest to o wiele biedniejszy kraj związkowy niż Bawaria, a mimo to zdecydował się na wypłatę tego świadczenia. Tu można wnioskować na dzieci, które są w wieku do dwóch i do trzech lat i w związku z tym rozróżniamy dwa systemy. Jeżeli wnioskujemy dla dziecka do dwóch lat, wówczas na pierwsze dziecko otrzymujemy przez 5 miesięcy świadczenie w wysokości 150 euro. Oczywiście podobnie jak w Bawarii, Landeserziehungsgeld, otrzymamy tylko na to dziecko, które jest noworodkiem. Jeżeli noworodek jest drugim dzieckiem rodzic, który się nim opiekuje otrzyma 200 euro przez 6 miesięcy. Na trzecie lub kolejne dziecko wypłaca się 300 euro przez 7 miesięcy. Jeżeli wnioskujemy w trzecim roku życia dziecka, wypłacane kwoty są takie same. Zmienia się tylko okres wypłaty świadczenia. W przypadku pierwszego i drugiego dziecka jest to 9 miesięcy. W przypadku dziecka trzeciego i kolejnego 12.

Dziękuję za odpowiedź.

Dziękuję.

 

Zobacz wszystkie odcinki:

  

Masz pytanie związane ze świadczeniami socjalnymi lub zasiłkami w Austrii lub Niemczech? Pomożemy rozwiać twoje wątpliwości!

więcej na ten temat pod tym .

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!