Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

 

***

Paulina Kuc [Punkt.media]: Witam w kolejnym odcinku programu #ZapytajEksperta. Moim gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.com

Piotr Wietrzykowski [Intertax24.com]: Witam.

Dzisiejsze pytanie nadesłał Pan Janusz:

Podobno Kindergeld w Austrii wypłacany na dzieci mieszkające w Polsce jest pomniejszany od tego roku. Czy należy obawiać się mniejszego świadczenia w Kindergeld również w przypadku Niemiec?

Faktycznie świadczenie rodzinne Austriackie, czyli Familienbeihilfe od 1.01.2019 jest pomniejszane. Parlament austriacki przyjął w grudniu ustawę, która dopasowuje wysokość świadczenia do kosztów życia dzieci w danym kraju, stąd dzieci mieszkające w Polsce od tego roku dostają znacznie mniejszą Familienbeihilfe. Jednak unijna komisarz do spraw socjalnych zauważyła, że indeksacja, która została wdrożona przez Austrię jest niezgodna z prawem unijnym. Narusza ona zasadę, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej niż osoby, które żyją na co dzień w Austrii. Komisja Europejska wdrożyła  postępowanie przeciwko Austrii, jednak Niemcy, póki co, bardzo popierają Wiedeń.

Coś jest więc na rzeczy, ale doprecyzujmy sytuację w Niemczech. Czy Rząd zmniejszy Kindergeld?

Na to pytanie w tej chwili bardzo trudno odpowiedzieć. Na pewno parę odcinków temu uspokajałem, mówiłem, że na ten moment nic nam nie grozi, natomiast w tej chwili widzimy, że tendencje do zmniejszania tych zasiłków narastają, przy czym, jak powiedział Rzecznik Ministra Finansów, niemiecki rząd będzie nadal dążył do indeksacji zasiłków na dzieci, natomiast będzie robił to w taki sposób, żeby było to uregulowane prawnie. Austria wdrożyła coś wbrew prawu Unii, natomiast Niemcy najpierw będą chcieli dopasować prawo Unii Europejskiej, a dopiero potem ewentualnie myśleć o zmianie.

Zatem możemy przyjąć, że Berlin dąży do zmiany prawa i forsuje indeksację zasiłków?

To tak naprawdę pokaże czas. Na pewno ważne będzie porozumienie między krajami Unii, dalej porozumienie z Komisją Europejską, zmiana prawa na takie, które pozwoli na indeksowanie świadczeń i ostatecznie, jeżeli wszystkie te kroki zostaną dopasowane, wtedy indeksacja będzie miała miejsce.

Czy podsumujmy, na dzień dzisiejszy osoby pobierające Kindergeld w Niemczech nie mają się o co martwić?

Ciężko powiedzieć, ile będzie to trwało i czy dojdzie do skutku. Chodzi o pieniądze, natomiast, jak wiadomo, nikt nie lubi się rozstawać z pieniędzmi. W przypadku indeksacji świadczeń, w takich krajach jak Rumunia, Węgry, Polska, Bułgaria wnioskodawcy otrzymają 50% świadczenia na dzieci, które mieszkają za granicą. W tamtym roku rząd niemiecki wydał na ten cel 402.000.000 euro, czyli świadczenie Kindergeld kosztuje państwo niemieckie trochę pieniążków. Oczywiście największymi beneficjentami są dzieci polskie, blisko 124.000 pobiera to świadczenie, zatem jest bardzo prawdopodobne, że Niemcy wzorem Austrii będą dążyć do indeksacji, natomiast, tak jak mówiłem, w tej chwili Austria ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów Komisji Europejskiej, i jak ta sprawa w ostateczności się zakończy, nie wiemy.

Dziękuję za odpowiedź.

Bardzo dziękuję.

Zobacz wszystkie odcinki:

Masz pytanie związane ze świadczeniami socjalnymi lub zasiłkami w Austrii lub Niemczech? Pomożemy rozwiać twoje wątpliwości!

więcej na ten temat pod tym .

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zobacz jeszcze to!