Догляд за хворою дитиною в Німеччині

Коли дитина працівника захворіє, він знаходиться в ситуації вибору між сімейними та професійними обов'язками.Чи може він залишитися вдома і що буде з його заробітною платою? Виявляється, що працівник має право в Німеччині залишитись вдома  коли його дитина захворіє. Іншими словами, працівник може бути відсутнім на роботі без попереднього повідомлення, якщо дитина захворіла, а він  не може організувати інший вид догляду!

Називається це "тимчасовою непрацездатністю", що дозволяє відсутність працівника на робочому місці. Згідно із законом, батьки, що працюють, мають право на 10 оплачених днів на рік на догляд за хворою дитиною, поки тій не виповниться 12 років. Якщо лікарняний дають по догляду за дитиною, то його треба оформлювати вже з першого дня. Пояснюється це тим, що догляд за хворою дитиною з першого дня оплачує страхова компанія. Якщо обоє батьків працюють, вони можуть самі вирішувати, хто буде піклуватися хворою дитиною а отже, буде відсутній на роботі. В практиці, лікарняний по догляду за хворою дитиною отримує той з батьків, який працює менше.

Чи працівник в Німеччині повинен повідомити роботодавця про хворобу дитини?

Так. Працівник зобов'язаний повідомити роботодавця про причину своєї відсутності. Інформацію про хворобу дитини він повинен надати йому ще до того, як покине робоче місце. Роботодавець може вимагати відповідну заяву, в якій вказано, що працівник не може виконувати роботу через непередбачену хворобу дитини. У разі можливого судового процесу працівник повинен надати довідку від педіатра, яка підтверджує необхідність догляду за хворою дитиною. У такій ситуації обов'язок працівника виконання праці поступається так званому обов'язку старанності. Як довго працівник у Німеччині може залишитися вдома? Виявляється, що період, протягом якого працівник буде відсутній на роботі через "тимчасову непрацездатність", повинен бути відносно коротким. Як правило, це декілька днів. Якщо працевлаштована особа скористається тимчасовим звільненням від роботи в рамках обов'язкового медичного страхування, може вона взяти відпустку по догляду за хворою дитиною максимально на 10 робочих днів у календарному році. Для багатодітних сімей буде це відповідно 25 робочих днів для кожного з батьків. А для працівника, одинокій матері (батька), які самостійно виховують дитину, максимальна кількість робочих днів становитиме  20 (одна дитина) або 50 (двоє і більше дітей) в календарному році.

Заробітна плата працівника за час відсутності?

Здебільшого, зобов'язує принцип "немає заробітної плати  без виконаної роботи". Якщо працівник не з власної вини не здатний виконувати роботу протягом певного короткого періоду, застосовується §616 Німецького цивільного кодексу.

 А це означає, що працівник як і раніше має право отримувати заробітну плату. Раптова, тимчасова непрацездатність не передбачає втрати права на заробітну плату.  Коли працівнику нараховують заробітну плату у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю?  В даному випадку законодавство передбачає, що догляд за хворою дитиною оплачує страхова компанія в рамках обов'язкового медичного страхування, роботодавець не виплачує заробітної плати за час відсутності працівника. На його місці з'являється грошова допомога  по догляду за хворою дитиною (нім. Kinderkrankengeld). Проте необхідно, щоб хвора дитина була застрахована разом з батьками, які підлягають обов'язковому страхуванню, проживала разом зі своїми батьками  і  не досягла 12-річного віку, або була особою з інвалідністю і вимагає постійного догляду. Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності становить 70% від постійного доходу, однак не більше як 90% заробітної плати нетто. На відміну від позову про заробітну плату, роботодавець не може виключити допомогу по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною за допомогою запису в трудовому договорі, постанови колективного трудового договору або заводської домовленості. Працівник, який придбав приватний страховий поліс має право взяти лише неоплачувальний вихідний тривалість якого відповідає кількості вихідних днів по догляду за хворою дитиною, що належить особам, застрахованих у системі соціального страхування.

Чи може роботодавець в Німеччині розірвати трудовий договір з працівником, якщо той не з'являється на роботі?

В принципі, так. Якщо працівник без поважних причин не з'явиться на роботі, він порушує виконання так званого основного обов'язку. Якщо, однак, відсутність на робочомі місці була викликана важливими причинами, звільнення працівника буде необґрунтованим.