Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Obowiązki lekarza, podejrzenie o błąd w sztuce lekarskiej

Leczenie może mieć poważne konsekwencje dla pacjentów. Jakie są obowiązki lekarza przed i po zabiegu, kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania, jakie są obowiązki pacjenta i gdzie może on szukać wsparcia w razie problemów?

Umowa przed operacją

Uszkodzenie stawu biodrowego lub wypadniecie dysku wymagają leczenia operacyjnego. W razie konieczności przeprowadzenia operacji, pacjent podpisuje umowę z szpitalem lub lekarzem. Jest ona niezbędną podstawą prawną określającą prawa i obowiązki każdej ze stron. Lekarz jednak nigdy nie gwarantuje pacjentowi powodzenia ingerencji chirurgicznej, lecz zobowiązuje się do podjęcia wszelkich możliwych starań, na które pozwala obecny stan nauki.

Wpierw niezbędna zgoda

Podpisanie umowy nie jest równoznaczne ze zgodą na leczenie, dlatego też lekarz potrzebuje pisemnej zgody pacjenta na każdą ingerencję. Pacjent natomiast może wyrazić na nie zgodę tylko wtedy, gdy lekarz należycie wyjaśni mu na czym polegają poszczególne kroki lecenia i jakie ryzyko się z nimi wiąże.

Co musi wyjaśnić lekarz?

Lekarz zobowiązany jest do poinformowania pacjenta o diagnozie, możliwościach leczenia oraz ryzyku, jakie się z nimi wiąże. Lekarz musi również potrafić udowodnić, że przekazał wszystkie niezbędne informacje pacjentowi. Z reguły podpisuje się w tym celu oświadczenie, ponieważ rozmowa przebiega w cztery oczy. W czasie jej trwania, lekarz musi upewnić się, że pacjent rzeczywiście wszystko dobrze zrozumiał, jego obowiązkiem jest również odpowiedzenie na ewentualne pytania. Pacjent powinien być w stanie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” operacji, a w razie wątpliwości zwrócić się do lekarza.

Kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania?

Jeżeli można potwierdzić, że doszło do błędu w sztuce medycznej, pacjent ma prawo do odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku, kiedy wystąpiły powikłania z powodu niefachowo przeprowadzonego leczenia. Lekarz nie odpowiada jednak za tzw. losowe komplikacje, które wydarzyły się podczas lub po jego ingerencji. Jeżeli jednak lekarz nie poinformował pacjenta przed podjęciem leczenia lub zrobił to tylko częściowo, a pacjent nie zgodziłby się na przeprowadzenie np. operacji, gdyby został inaczej pouczony, wtedy lekarz ponosi odpowiedzialność za zaistniałe komplikacje, za które normalnie by nie odpowiadał.

Zobowiązania prawne pacjenta po wystąpieniu błędu lekarskiego

Jeżeli dojdzie do komplikacji lub błędu w sztuce medycznej, pacjent ma nie tylko prawa, ale i obowiązki. W przypadku, gdy nie został wcześniej należycie poinformowany, jest zobowiązany do minimalizacji szkód, co oznacza, że musi zrobić wszystko, by nie powiększyć powikłań. Poza tym pacjent jest zobowiązany do skorzystania z dalszej opieki zdrowotnej.

Co powinien zrobić pacjent, kiedy wystąpią komplikacje?

W sytuacji, kiedy doszło do powikłań, warto udać się do innego specjalisty lub szpitala. W ten sposób pacjent może dowieść, że zrobił wszystko, co w jego mocy, by zminimalizować poniesiony uszczerbek na zdrowiu.

Wniesienie powództwa

Rzecznik pacjenta (Patientenanwalt)

Jeżeli pacjent podejrzewa, że stał się ofiarą błędu sztuki lekarskiej lub został źle poinformowany o podejmowanym ryzyku, może szukać pomocy u rzecznika pacjenta.

Postępowanie rozjemcze (Schlichtungsverfahren)

Rzecznik pacjenta może rozpocząć postępowanie rozjemcze w danej Izbie Lekarskiej. Pacjent ma również prawo do zgłoszenia się do organu arbitrażowego w danym kraju związkowym. Zaletą postępowania rozjemczego jest to, że jest bezpłatne, podczas gdy udając się do sądu cywilnego należy liczyć się z kosztami. Organ arbitrażowy może wyznaczyć biegłego, który wyda niezbędne orzeczenie. W przeciwieństwie do wyroków sądowych, decyzje organów arbitrażowych nie są wiążące dla żadnej ze stron.

Powództwo (Klage)

Jeżeli członkowie komisji arbitrażowej dojdą do wniosku, że pacjentowi należy się odszkodowanie, a ani lekarz, ani szpital, nie chcą ustosunkować się do tej decyzji, pacjentowi nie pozostaje nic innego, jak udać się do sądu. Pacjent może również zwrócić się do adwokata po fachowe wsparcie.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!