Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Piotr Piela [Punkt.media]: Witam w kolejnym odcinku programu #ZapytajEksperta, w którym to porozmawiamy o podatkach w Niemczech w czasach Koronawirusa. Moim gościem jest Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24, który dzisiaj przybliży nam odrobinę ten temat.

Piotr Wietrzykowski [Intertax24.com]: Witam.

Początek roku to zwyczajowo okres rozliczania się z podatku. Czy w kwestii terminów w Niemczech coś się zmieniło? Pytam również w kontekście trwającej epidemii, która to wszystkich nas dotyka. 

Cóż, powiem szczerze – sytuacja jak wiadomo nie jest ciekawa. Wiele osób niestety utknęło na kwarantannie w Polsce, wiele utknęło w Niemczech i boją się przyjeżdżać do Polski. Opowiem taką historię, która zdarzyła się wczoraj – zadzwonił do mnie Pan, który jest zatrudniony w Niemczech. Był na urlopie do tej pory, w tej chwili dostał telefon od swojego pracodawcy, żeby wracać do Niemiec. Boi się wracać, dlatego że wie, że wtedy nie przyjedzie do domu na święta.  To jest człowiek, który ma małe dzieci, żona nie pracuje, więc zależało mu, żeby pozostać w domu. Mówię o tym dlatego, że chcę zobrazować, jak ludzie w tej chwili reagują na pewne sprawy. Mają inne problemy, nie zastanawiają się nad podatkami – obserwujemy znaczny spadek zainteresowania rozliczeniami podatku z Niemiec. Natomiast póki co, niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) w kwestii rozliczenia podatku dochodowego za zeszły rok, nie przedłużył terminu rozliczenia. Na pewno będzie spoglądał łaskawszym okiem na spóźniających się. Sytuacja jest dynamiczna, to może się też zmienić, ale na ten moment terminy rozliczeń pozostają bez zmian. 

W nawiązaniu do historii, którą opowiedziałeś, widzimy, że nasze życie w ostatnich dniach stanęło na głowie, to dotyczy nie tylko Polski, ale i Niemiec. W tym kontekście chciałem zapytać, czy komunikacja z urzędem skarbowym w Niemczech jest utrudniona? 

Wydaje mi się, że komunikacja ogólnie jest utrudniona, komunikacja międzyludzka – ludzie przestają się spotykać. Jeżeli chodzi o niemiecki Finanzamt, na ten moment placówki są zamknięte dla ludzi z zewnątrz. Możliwa jest komunikacja telefoniczna, załatwianie spraw przez internet. Oczywiście jest to uciążliwe i ma swoje złe strony. Tak naprawdę w tej chwili trudniej załatwić sprawę, chociażby w przypadku rozmowy telefonicznej, trudniej jest się dodzwonić do Finanzamtu, jednak myślę, że jeżeli ktoś okaże odrobinę cierpliwości, odrobinę zrozumienia, to swoją sprawę załatwi. 

Wiemy, że ludzie coraz częściej pozostają teraz w domach, mają więc więcej czasu. Z pewnością jest też więcej telefonów od klientów, którzy mają pytania, bądź wątpliwości. O co najczęściej klienci pytają w kontekście rozliczenia podatku z Niemiec.

O kwestiach rozliczenia podatku i pytaniami związanymi z tymi rozliczeniami, moglibyśmy nakręcić co najmniej jeden odcinek, albo i więcej. Najczęściej powtarzanym pytaniem jest pytanie o wysokość zwrotu podatku. Zawsze odpowiadam tak samo, że wysokość zwrotu podatku będzie zależna od przygotowanej dokumentacji. Wiemy, że w Niemczech kwota wolna od podatku jest bardzo wysoka, jest możliwość odpisania dużej ilości ulg, natomiast żeby te ulgi ująć w zeznaniu, trzeba je też odpowiednio udokumentować. 

O te dokumenty chcę też zapytać. Które są wymagane i akceptowane przez urząd? O czym warto w tym kontekście pamiętać?

Ważne, żeby to były wiarygodne dokumenty. Przykład: mamy sytuację, kiedy ktoś chce odliczyć koszty dojazdów między Polską a Niemcami. Twierdzi, że pokonał trasę w sumie 24 razy, czyli średnio co dwa tygodnie jechał do Polski średnio. Załóżmy, że trasa obejmuje 1000 km. Natomiast jeżeli urząd skarbowy poprosi o przebieg tego pojazdu, którym rzekomo jeździł, wychodzi na to, że samochód ma 15000 km przebiegu, czyli widać, że ten samochód nie był używany do przejazdów. W takim wypadku kwestia dojazdów może zostać zakwestionowana. Podsumowywując chodzi o koszty, które będą wiarygodne, albo dokumenty, które będą wiarygodne. 

Epidemia dotyka nas wszystkich, także Twoją firmę stąd moje pytanie, jak wygląda w tym trudnym czasie praca w Twojej firmie, praca w Intertax24? 

W tej chwili bardzo ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nikogo nie namawiamy z naszych klientów, żeby wychodził z domu, a nawet prosimy – zostańcie Państwo w domu. W tej chwili przygotowaliśmy szereg rozwiązań, które pomagają korzystać z naszych usług bez opuszczania mieszkania – uruchomiliśmy dwa dodatkowe numery telefonu, aby Państwu ułatwić kontakt, uruchomiliśmy komunikator WhatsApp. Czekamy na Państwa telefony, maile, komunikację drogą tradycyjnej poczty. Nasze biura niestety na ten moment dla klientów stacjonarnych pozostają nieczynne. Natomiast tak jak mówię, służymy pomocą i wdrożyliśmy szereg rozwiązań, żeby korzystać z naszych usług bez wychodzenia z domu. Chciałem jeszcze powiedzieć,  że na naszej stronie internetowej w aktualnościach umieszczamy informacje na temat pracy naszego biura i możliwości korzystania z naszych usług. Wiadomo, że sytuacja dynamicznie się zmienia, zachęcamy do odwiedzania naszej strony. 

Wymieniłeś kilka rozwiązań, stąd pytanie jak to dokładnie działa i czego mogą się spodziewać klienci Twojej firmy? 

Wdrożyliśmy najprostszą możliwość korzystania z usług, w czasie, kiedy jest trudno o komunikację. W tej chwili urzędy skarbowe, w większości przypadków, albo nawet wszystkie są zamknięte dla petentów. Bardzo trudno jest uzyskać zaświadczenie UE/EOG, czyli zaświadczenie o dochodach w Polsce, które jest wymagane np. do rozliczenia podatku z Niemiec. Na ten moment nie wymagamy takiego dokumentu, wymagamy innych dokumentów, które potwierdzą, jakie dochody zostały osiągnięte w Polsce, np. PIT 11, czy PIT 36, PIT 37. Na naszej stronie również umieściliśmy nasze formularze, wystarczy je ściągnąć, jeżeli ktoś ma możliwość wydrukowania – wydrukować, jeżeli ktoś nie ma, tak jak mówiłem, wysyłamy je pocztą. Trzeba je wypełnić, zgromadzić dokumenty potrzebne do rozliczenia czyli Steuerbescheinigung, zamiast tego UE/EOG, jakikolwiek dokument o dochodach w Polsce, rachunki, które uwiarygodniają koszty – wszystko można zeskanować lub zrobić zdjęcia i wysłać nam mailem bądź komunikatorem WhatsApp.  Dzięki temu bez wychodzenia z domu, mamy tak naprawdę całą potrzebną dokumentację i my również bez wychodzenia z domu albo z biura, elektronicznie całe zeznanie możemy przygotować i wysłać do urzędu. 

Natomiast jest jeszcze kwestia usług, które wymagają oryginałów dokumentów. Są to przede wszystkim świadczenia, np. rodzinne, wtedy zachęcamy do kontaktu z nami, zobaczymy jakie Państwo macie dokumenty, jakich jeszcze brakuje. Znajdziemy odpowiednią strategię, żeby jednak wniosek wysłać do urzędu, podjąć i nasze usługi zrealizować. 

Bardzo dziękuję za poświęcony czas 

Również dziękuję.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze