Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Austria: Rzeczy, które koniecznie musisz zrobić przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Od czasu do czasu każdego pracownika nachodzi ochota na zmianę swojego miejsca pracy. Pożegnanie powinno jednak przebiec w prawidłowy sposób. O czym należy pamiętać podczas ostatnich dni u starego pracodawcy?

Zabezpieczenie informacji

Jeżeli posiadałeś telefon lub komputer służbowy, których mogłeś używać również do celów prywatnych, zadbaj o zapisanie wszystkich niezbędnych informacji. To naprawdę bardzo ważny krok przed poinformowaniem o odejściu. Czasem bywa tak, że zwolniony pracownik nie ma już dostępu do swojego miejsca pracy, więc zabezpieczenie jakichkolwiek danych będzie niemożliwe.

Przekazanie obowiązków

Porozmawiaj z Twoim pracodawcą na temat Twojego następcy. Tylko w ten sposób będziesz w stanie należycie przekazać swoje obowiązki. Pamiętaj, żeby pozostawić wszystko w jak najlepszym porządku – Twoje stare miejsce pracy nadal świadczy o Tobie, a lepiej pozostawić po sobie dobre wrażenie.

Tabula rasa

Nie pozostawiaj otwartych spraw. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto również pomyśleć o dokładnym udokumentowaniu przekazywanego stanu np. budowy. Późniejsze zarzuty kolegów, którzy przejmą Twoje obowiązki, mogą odbić się negatywnie na Twojej opinii.

Organizacja

Sporządź listę wszystkich obowiązków i projektów, za które byłeś lub wciąż jesteś odpowiedzialny. Zanotuj ich status, sporządź notatki z niezbędnymi uwagami. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i unikniesz nieprzyjemnej sytuacji, że coś wyjdzie na jaw po czasie. Warto również sporządzić listę rzeczy, które jeszcze trzeba załatwić – pożegnania, wymiana danych kontaktowych, rozmowa z szefem.

Porządek

Nie utrudniaj Twoim kolegom życia. Podpisz wszystkie pliki tak, że nikt nie będzie zmuszony zgadywać, co się w nich kryje. Uporządkuj dokumenty, aby inni byli w stanie się w nich odnaleźć. Usuń wszystko, co nie jest już potrzebne. Przekazując papiery i notatki, dopilnuj, by przejmujący je kolega wiedział, jakie jest ich przeznaczenie. Postaraj się, aby szef dowiedział się jak profesjonalnie podszedłeś do przekazywania swojego miejsca pracy – chodzi zawsze o Twoją reputację.

Otwarte konflikty

Ciągnące się przez cały czas konflikty z kolegami powinny zostać w końcu zakończone. Nigdy nie wiesz, kiedy jeszcze będziesz mieć do czynienia z tymi ludźmi. Nie chodzi o płaszczenie się przed kimkolwiek, lecz o neutralne rozejście się.

Utrzymanie kontaktów

To ostatni dzwonek, by umocnić więź z osobami, z którymi chcesz zachować kontakt. Pomyśl przyszłościowo – kto może przydać Ci się na Twojej dalszej drodze zawodowej?

Świadectwo pracy (Arbeitszeugnis)

Nie zapomnij poprosić o świadectwo pracy. Kiedy później okaże się ono potrzebne, może być problem z uzyskaniem go po odejściu. Być może Twojego szefa zastąpi ktoś inny albo nikt nie będzie w stanie stwierdzić, jak pracowałeś.

Impreza pożegnalna

Po skonsultowaniu się z przełożonymi możesz zorganizować małą imprezę pożegnalną – ciasto, szampan, przekąski i kawa z pewnością osłodzą ostatni dzień pracy. 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

2016 rok dobiega końca, a wraz z nim rok podatkowy. Jakie zmiany czekają podatników w

Ponieważ pandemia zwolniła, a austriacka gospodarka powoli wraca na normalne tory, zmieniły się też zasady przejścia na Kurzarbeit.

Kiedy będąc pracownikiem zachorujesz, nagle pojawia się wiele pytań. Nie obędzie się również bez lęku przed stratą

Schulstartgeld przysługuje w Austrii każdemu dziecku, w wieku od sześciu do 15 lat i wypłacane jest w sierpniu. Wypłata następuje
Zobacz jeszcze to!