Eigenthal aż do Fräkmüntegg
Jeden z najpiękniejszych regionów idealnych do wędrówek leży w Centralnej Szwajcarii przy masywie górskim Pilatus. Jeżeli szukasz niezbyt wymagającej trasy, warto zdecydować się na tę Eigenthal- Fräkmüntegg, która rozpoczyna się na wysokości ok. 1 000 metrów i prowadzi aż do położonego na wysokości 1 416 m Fräkmüntegg. Czas: ok. 2,5 godziny.
Autor: Eluveitie (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons
Monte Tamaro do Monte Lema
Trasa w słoneczny Tessynie jest idealna dla wytrawnych amatorów wędrówek. Droga z Monte Tamaro do Monte Lema wznosi się na 2 000 metrów, oferując niezapomniane widoki na doliny i jeziora, jak również miasta Locarno i Lugano. Szlak rozpoczyna się w Rivierze, gdzie ruszamy kolejką w stronę Alpe Foppa liczącą 1530 metrów wysokości. Później wspinamy się na szczyt Tamaro, by następnie podążyć grzbietem górskim do Monte Lema. Dobre obuwie obowiązkowe.
By Roland Zumbühl (Picswiss), Arlesheim (Commons:Picswiss project) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Eiger Trail
Berneński Oberland oferuje szlak, który jest porządnym wyzwaniem, dlatego polecamy go bardziej zaprawionym traperom. Droga prowadzi na wysokość 2 336 metrów i pozwala cieszyć się widokiem na imponujące czterotysięczniki Eiger, Mönch i Jungfrau. Szlak liczy sobie sześć kilometrów i jest naprawdę trudny.
Unesco-Höhenweg
Eiger Trail okazał się jednak zbyt nudny? W takim razie warto spróbować zmierzyć się z trasą Unesco. To jednak nic dla ludzi z lękiem wysokości. Choć szlak liczy jedynie 2,6 km długości, jego przejście zajmuje dobre trzy godziny. Trasa rozpoczyna się przy Bettmerhorn na wysokości 2 647 metrów i prowadzi na szczyt Eggishorn (2869). Widoki na największy lodowiec Apl Berneńskich – Großer Aletschgletscher – oraz czterotysięczniki kantonu Valais są jednak warte wszelkich wysiłków.
Autor: Dirk Beyer (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], Wikimedia Commons