Trojgu z czworga mieszkańców Austrii odpowiada ich sytuacja zawodowa. Połowie z nich nie przeszkadza to w stwierdzeniu, że byłoby gotowych na zmianę miejsca zatrudnienia jeszcze dziś. Nie brakuje również takich, którzy woleliby zrobić sobie przerwę od pracy (20 procent). Poza tym co drugi pracownik wolałby pracować cztery dni w tygodniu zamiast pięciu – nawet jeżeli wymiar godzin pracy nie uległby zmniejszeniu.
Z wyników ankiety przeprowadzonej przez marketagent.com na polecenie portalu Xing pośród 1 000 austriackich pracowników w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat wynika, że praca stanowi wciąć dużą wartość. 87 procent ankietowanych pracowałaby nadal nawet po dużej wygranej w loterii lub otrzymaniu pokaźnego spadku. 60 procent nie zmieniłaby nawet miejsca swojego zatrudnienia, jedynie zdecydowałaby się na krótszy czas pracy. Jedna czwarta pytanych stwierdziła jednak, że poszukałaby innego zatrudnienia, gdyby posiadała odpowiednie zaplecze finansowe.
Najbardziej nieszczęśliwe ze swojego miejsca pracy są osoby młode pomiędzy 18 a 24 rokiem życia (16,7 procent). Młodzi patrzą również przychylniejszym okiem na przerwę od życia zawodowego (27,5 procent). Biorąc pod uwagę wszystkich ankietowanych zatrudnionych, tylko 8,4 procent osób twierdzi, że jest niezadowolona lub bardzo niezadowolona ze swojej pracy.
Na co ankietowani spożytkowaliby przerwę od pracy? Połowa jest zdania, że postawiłaby na duchowy i fizyczny odpoczynek, cztery na pięciu zapytanych chciałoby się w tym czasie dalej kształcić, natomiast jedna trzecia wybrałaby się w podróż. Badania wykazały, że panom bardziej zależy na wypoczynku, a paniom na zdobywaniu nowych umiejętności.
Źródło: kurier.at