Przyglądając się nawierzchni na ulicy Ehrengutstraße można odnieść wrażenie, że ktoś postanowił zorganizować na niej kiepskiej jakości lodowisko – przebycie tego odcinka pieszo lub rowerem staje się sportem ekstremalnym. Powód? Służby ograniczają się tylko do odgarniania śniegu, o wysypaniu grysu można pomarzyć – ten zarezerwowany jest dla bocznych dróg i „sytuacji wyjątkowych”.
Stan Ehrengutstraße dziwi tym bardziej, że jest to droga przeznaczona dla rowerzystów, na której samochody są tylko tolerowane. Kolejnym przykładem takiej trasy jest stanowiąca ważne połączenie dla mieszkańców Maxvorstadt Adalbertstraße, Gollierstraße w Westend czy Bärmannstraße w Obermenzing.
Zima w Monachium stanowi dla rowerzystów nie lada wyzwanie. Dziwne, ponieważ trzy lata temu rada miasta postanowiła zacząć działać w tej sprawie. Wyznaczono wtedy 100 kilometrów tzw. tras zimowych, które będą odśnieżane co dwie, a nie trzy godziny. Pozostałe 820 km ścieżek rowerowych również miało być częściej odśnieżane. Przewodniczący klubu rowerowego ADFC Martin Glas różnie ocenia skutki tych starań. W niektórych dzielnicach drogi rowerowe są w ogóle nieprzejezdne, a jazda po ulicy jest jedynym wyjściem. Miasto odpiera zarzuty twierdząc, że służby drogowe są cały czas w trasie dbając o drogi nawet wtedy, gdy nie pada śnieg. Całkiem „czarno” jednak nigdy nie będzie – tłumaczy rzeczniczka. Ze względów ekologicznych nie wszystkie trasy można sypać solą.
Poza tym priorytet stanowi 10 000 przejść dla pieszych oraz 275 miejsc zakwalifikowanych jako niebezpieczne – trasy o dużym kącie nachylenia, przejazdy kolejowe i przystanki autobusowe. „Mimo dużych starań służb zimowych” trzeba było wprowadzić pewne ograniczenia – wynika dalej z rozmowy z rzeczniczką miasta. Rowerzystom nie pozostaje nic innego niż wyjechać wcześniej albo zostawić rower w garażu i korzystać z innych środków transportu.
Nie można jedna powiedzieć, że sytuacja w mieście nie uległa polepszeniu, mimo że do ideału jeszcze daleko. Odkąd w 2015 roku zwiększono budżet na służby zimowe o 1,24 mln euro, coraz mniej zdarzają się przypadki, w których zalegający na trasach rowerowych śnieg uniemożliwia pokonanie skrzyżowania. W razie problemów można skorzystać z telefonu serwisowego (23 36 12 01) lub zgłosić trasę na melden.rlich.
Źródło: sueddeutsche.de