Niemcy: Minijobberzy nie dostają płacy minimalnej

Około połowa minijobberów w Niemczech nie otrzymała w 2015 roku płacy minimalnej. Poszkodowane mogą być miliony pracowników. 

Z przeprowadzonych przez Instytut Nauk Gospodarczych i Społecznych (WSI) badań wynika, że wielu niemieckich minijobberów nie otrzymuje płacy minimalnej – donosi gazeta „Süddeutsche Zeitung”. W 2015 roku około połowy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (tzw. drobny etat) zarabiała mniej niż 8,50 euro na godzinę. Co piąta osoba dostawała mniej niż 5,50 euro.

Zdaniem autorów badań – Toralfa Puscha i Hartmuta Steifera – „liczby nie pozostawiają wątpliwości, że spora część przedsiębiorstw nie podwyższyła pensji swoich pracowników do określonej ustawowo kwoty.” Co piąty minijobber zarabiał mniej niż 5,50 euro brutto na godzinę.

Na potrzeby badań zapytano 27 000 osób o ich sytuację życiową i zawodową. W kolejnej turze ankiety powędrowały do kolejnych 13 000.

Z uzyskanych danych nie można określić, ile osób dokładnie nie otrzymuje płacy minimalnej. Federalna Agencja Pracy podaje, że w niepełnym wymiarze godzin pracuje w Niemczech 7,4 mln zatrudnionych. Dla 4,8 mln z nich jest to praca podstawowa, a nie dorywcza.

Płacę minimalną wprowadzono w 2015 roku. Od stycznia bieżącego roku stawka wynosi 8,84 euro na godzinę.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!