To, że brakuje pracowników w branży opieki zdrowotnej, jest niestety prawdą, jednak trzeba zauważyć, że osoby, które zdobyły takie wykształcenie, bynajmniej nie porzucają swojego zawodu, jak powszechnie się uważa. Raport Federalnego Instytutu ds. Wykształcenia Zawodowego BiBB rzuca nowe światło na sytuację w tej branży.
Z nowych danych wynika między innymi, że osoby wykształcone na opiekunów lub służby medyczne są wierniejsze swojej branży niż inne grupy zawodowe. Aby dokładnie monitorować tę sytuację stworzono specjalny czynnik, który pozwala określić, ile osób pozostaje w wyuczonym zawodzie. W 2013 roku wynosił on dla opiekunów i służby medycznej 74,4 procent, co w porównaniu z średnią liczącą 46,7 procent jest bardzo wysokim wynikiem. Wyższe noty odnotowano tylko w służbie bezpieczeństwa (79,3 procent), branży zdrowotnej (zawody wymagające specjalnego pozwolenia – 83,3 procent) oraz socjalnej (76 procent).
Dyrektor Instytutu Bernd Maurer podkreśla, że po raz kolejny udowodniono, że opiekunowie osób starszych pozostają wierni swojemu zawodowi. Utarte przekonanie, że to praca, którą wszyscy porzucają, nijak ma się zatem do rzeczywistości. „Czas, by przestać stale mówić na niekorzyść tej branży”, apeluje Maurer. Przywiązanie osób do zawodu opiekuna świadczy na jego korzyść, a nie odwrotnie.
Źródło: faz.net.