Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarzy nie chcą się rozstawać ze starymi banknotami

Mieszkańcy Szwajcarii najwyraźniej lubią gromadzić swoje stare 50-frankowe banknoty: ich duża część jest nadal w obiegu - donosi Narodowy Bank Szwajcarii.

Minął dokładnie rok, odkąd wprowadzono do obiegu nowe banknoty 50-frankowe. Mimo to wielu obywateli wciąż nie potrafi i nie chce się rozstawać ze starymi banknotami. Około jedna trzecia banknotów, które rok temu były w obiegu, jest nadal w użyciu. Zostało to potwierdzone przez Narodowy Bank Szwajcarii w związku z zapytaniem radia Energy.

Przewiduje się, że stare banknoty 50-frankowe będą akceptowane przez sklepy i automaty do 2020 roku. Potem oficjalnie zostaną wycofane z obiegu. Zgodnie z obowiązującym prawem, banoty będzie można jeszcze przez kolejnych 20 lat wymienić na nowe przy pomocy Banku Narodowego. Co ciekawe, Rada Federalna chce zmienić zasady dotyczące okresu wymiany starej serii banknotów. 

1 maja 2000 roku zaczęto wycofywać banknoty szóstej generacji, które trafiły do obiegu w 1976 roku. Posiadacze mają czas na ich wymianę do 2020 roku. Po tym czasie banknoty staną się bezwartościowymi papierami. Według informacji SNB do końca 2016 roku wymieniono około 2,6 mld franków, ale nadal brakuje 1,1 mld franków. 

Warto przypomnieć, że już 10 maja ma zostać publicznie zaprezentowany nowy 20-frankowy banknot. Tydzień później wejdzie do obiegu. Kolorem przewodnim banknotu o nominale 20 franków będzie czerwony, a głównym motywem światło, które ma za zadanie wskazać kreatywną stronę Szwajcarii. 

Na jesień 2017 roku zaplanowano także wprowadzenie kolejnego banknotu z nowej serii o nominale 10 franków.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!