Praca w opiece to pole do popisu dla oszustów?

Mają pomagać, a tymczasem dopuszczają się oszustw - praca setek placówek świadczących opiekę ma swoje za uszami. Dlaczego władzom tak trudno położyć temu kres?

Urząd Kryminalny Nadrenii Północnej-Westfalii i Federalny Urząd Kryminalny opublikowały w swoim raporcie zatrważające informacje – blisko 230 wschodnioeuropejskich ośrodków świadczących usługi opieki ambulatoryjnej dopuszcza się oszustw sięgających łącznie miliardów euro. Wiele z nich zatrudnia personel z Ukrainy.

Nasuwa się oczywiste pytanie, dlaczego służby nie przeprowadzają większej ilości kontroli. W rozmowie z Focusem udzielił na nie odpowiedzi Hubert Röser z Federalnego Związku Placówek Świadczących Opiekę Ambulatoryjną. Zapanowanie nad sytuacją wymagałoby wprowadzenia więklszej ilości kontroli – co oznacza więcej pracy administracyjnej kosztem pacjentów.

Tymczasem właśnie tego chciano uniknąć dwa lata temu, kiedy zniesiono obowiązek prowadzenia protokołów i wprowadzając usystematyzowane gromadzenie informacji. Teraz wystarczy, gdy notowane są wszelkie nieprawidłowości. Tym samym kasy chorych znalazły się między młotem a kowadłem – z jednej strony chcą ograniczyć biurokrację odnośnie świadczonej pomocy, aby zająć się pacjentami. Z drugiej zdają sobie sprawę, że tylko rzetelna dokumentacja świadczonych usług pozwoli na poprawne rozliczenie wydatków. I właśnie tę sytuację wykorzystują niektóre punkty opieki na swoją korzyść.

Chcąc bronić się przed oszustwami, pacjenci powinni nalegać na zawarcie umowy z placówką świadczącą opiekę – jest to zresztą wymagane przez prawo. Niezbędne jest również podpisywanie comiesięcznego raportu usług przez pacjenta lub członka jego rodziny. W razie wątpliwości warto skontaktować się z kasą chorych. Należy również pamiętać, że pacjent ma prawo wglądu do listy świadczonych usług rozliczanych z kasą chorych. Kiedy placówka zajmująca się opieką nie wyrazi na to zgody, należy niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczalnią.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!