Gdzie w Szwajcarii żyje się najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie szukał magazyn gospodarczy „Bilanz” wraz z firmą konsultingową „Wüest & Partner” , którzy już po raz dziewiąty odznaczyli szwajcarskie miasta o najwyższej jakości życia. Pod lupę wzięto aż 162 ośrodki miejsce a na miejsce w rankingu składało się 11 wskaźników: rynek pracy, zaludnienie i zamieszkania, kształcenie i wychowanie, kultura i czas wolny, wypoczynek, infrastruktura handlowa, zdrowie i bezpieczeństwo społeczności, mobilność, atrakcyjność podatkowa i niezwykłość miasta.
10. Lozanna
W żadnej kategorii Lozannie nie udało się dostać do najlepszej dziesiątki, lecz dzięki dobrej ofercie kulturowej i kształcenia, miasto w ogólnej klasyfikacji zyskało miejsce pośród najlepszych.
9. Genewa
Mimo świetnie rozwiniętego rynku pracy miasto zajmuje tylko miejsce dziewiąte, a to przez niskie wyniki w kategorii społeczności.
8. St. Gallen
St. Gallen zapunktowało przede wszystkim dzięki infrastrukturze handlowej, społeczności i mobilności.
7. Bazylea
Bazylea jest numerem jeden w kategorii kształcenia i wychowania, nie zapewnia jednak dobrych warunków na wypoczynek.
6. Lucerna
Rynek pracy i możliwości kształcenia to ogromne plusy miasta przy Jeziorze Czterech Kantonów, jednak w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa sprawa nie wygląda już tak różowo.
5. Aarau
Wiele możliwości zakupowych i świetny rynek pracy zapewniły Aarau tak wysokie miejsce, jednak poza tymi kategoriami miasto wypada raczej przeciętnie.
4. Berno
Berno niezaprzeczalnie zajmuje pierwsze miejsce w kategorii rynku pracy, jednak niska atrakcyjność podatkowa sprawia, że w ogólnej klasyfikacji zajmuje dopiero czwarte miejsce.
3. Winterthur
Miasto studenckie w kategorii kształcenia stanęło na drugim stopniu podium, a dzięki dobremu rozwojowi w obszarze kulturowym i czasu wolnego zyskało dodatkowe punkty.
2. Zug
Zug to nie tylko raj podatkowy dla wielu osób, lecz także numer jeden w obszarze infrastruktury handlowej.
1. Zurych
Po raz drugi z kolei Zurych zapewnił sobie pierwsze miejsce, a to między innymi dzięki świetnie rozwiniętemu rynkowi pracy, kapitalnym możliwościom kształcenia, jak i wysokiemu bezpieczeństwu w mieście.
Źródło: energy.ch