Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kary nakładane przez Jobcenter sięgnęły zawrotnej kwoty

Na osoby pobierające świadczenie dla bezrobotnych w Niemczech (Hartz IV) w przypadku gdy te odrzucają proponowane oferty lub zatajają dochody, są nakładane sankcje i kary. Okazuje się, że z biegiem lat suma kar sięgnęła miliardowej sumy.

W przeciągu ostatnich 10 lat placówki Jobcenter nałożyły w sumie kary w wysokości prawie dwóch miliardów euro. Suma kwot, która nie została wypłacona świadczeniobiorcom zasiłku dla bezrobotnych to 1,9 miliarda euro (od 2007 do 2016 roku) – tak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na zapytanie złożone przez partię lewicową – die Linke.

W dokumencie zaznaczono, że świadczeniobiorcy muszą liczyć się z karami jeśli nie przyjmą proponowanej oferty pracy czy propozycji szkolenia zawodowego a także w przypadku, gdy zatajają dodatkowe dochody.

Najnowsze raporty wskazują, że roczna suma nakładanych kar wzrosła o 4 miliony euro do 175 milionów w 2016 roku. W minionych latach kwota wahała się między 204 a 170 milionami euro.

Tylko w 2016 średnia roczna osób przysługującym świadczenie z co najmniej jedną karą sięgnęła 134.000. Co ciekawe jeszcze w 2007 roku byłu to 123.000 osób a w 2012 roku, kiedy to ustanowiono dotychczasowy rekord, liczba karanych świadczeniobiorców osiągnęła 150.000.

W sumie w 2016 roku placówki Jobcenter nałożyły 939.000 nowych sankcji. W poprzednich latach ta liczba oscylowała między 783.000 a 1.02 miliona. Średnia wysokość kary w 2016 wyniosła 108 euro.

 

Foto: Bernd Schwabe in Hannover (Eigenes Werk) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!