Osoby odprowadzające podatki w Austrii bardzo często dobrowolnie oddają państwu część swojego wynagrodzenia. W sumie z prawie 7 mln pracowników, tylko 3 mln czyli 45% całości wypełnia formularz zwrotu zapłaconego podatku czyli tzw. Arbeitnehmerveranlagung. Reszta tylko z sobie znanych powodów rezygnuje z należnych pieniędzy zostawiając je w państwowej kasie. Rządzący nie mają prawa narzekać, bowiem w ciągu roku oszczędzają 200 mln euro na zwrotach nadpłaconego podatku.
Złote czasy dla fiskusa dobiegają jednak końca. Urzędy skarbowe w Austrii obliczą wymiar zwrotu podatku automatycznie dla każdego, kto do czerwca nie złożył formularza L1 czyli Arbeitnehmerveranlagung za poprzedni rok. Osoby, których sprawa bezpośrednio dotyczy zostaną o tym poinformowani.
Warunkiem otrzymania zwrotu jest pobieranie dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń. Na zwrot mogą liczyć osoby pracujące na tzw. niepewnych formach zatrudnienia jak studenci, pracownicy wakacyjni czy emeryci, którzy mogą liczyć na zwrot składek socjalnych w wysokości do 110 euro.
Wpływ na to, czy ktoś otrzyma zwrot podatku czy nie mogą mieć również wahania zarobkowe spowodowane pracą redukcją czasu pracy lub urlopem wychowawczym. Finanzamt w tym przypadku upomni się pisemnie o numer konta, celem przelania należnej kwoty.
Co ciekawe, od przyszłego roku szansę na pieniądze od fiskusa znacznie wzrosną bowiem od 2017 roku informacje o tzw. wydatkach szczególnych (Sonderausgaben) jak np. darowizny czy składki na podatek kościelny będą automatycznie przekazywane do urzędów skarbowych. Są to wydatki, które można odliczyć od podatku, stąd też szansa na jego zwrot.
Dla tych, którzy już złożyli w urzędzie wniosek o zwrot nadpłaconego podatku nie zmienia się nic. Jeśli formularz L1 zostanie z kolei złożony przed końcem czerwca przyszłego roku – również nic się nie zmieni. Po tym terminie podatnik otrzyma automatyczną decyzję i wtedy może przedstawić fiskusowi swoje wydatki szczególne. Na ich podstawie urząd skarbowy przedstawi nowe wyliczenie zwrotu podatku.
Źródło: BMF